Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز686
دیروز683
در هفته1369
در ماه21145
مجموع2380799

بازدید کنندگان برخط

3
Online

با شلیک 14 موشک از سوی افراد ناشناس اتفاق افتاد تحقیر دوباره آمریکا در عین‌الاسد


رهبر معظم انقلاب در پیامی ‌خطاب به سید حسن نصرالله :همراهی باثبات شیخ احمد الزین با مبارزات ضداستکباری هیچ‌گاه از خاطره تاریخ مقاومت نخواهد رفت


آیت الله حسینی بوشهری :قوه قضائیه با متخلفان و ضایع کنندگان حقوق مردم برخورد کند


آیت الله شب زنده دار :ادعیه ماه رجب،راه رسیدن به معنویت را به ما نشان می دهد


آیت الله فقیهی :التزام یک طرف به قرارداد در مقابل نقض طرف دیگر، هیچ توجیهی ندارد 
* جام جم 99/12/14
** آمریکا به جای اتهام‌زنی پاسخگوی جنایات خود در یمن باشد

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اتهام زنی‌های بی‌اساس وزیر خارجه آمریکا علیه کشورمان درخصوص اتهام تشدید تنش در یمن اظهار کرد: آمریکایی‌ها اکنون به جای پاسخگویی به جنایت‌های شش‌ساله خود در یمن نمی‌توانند در مقام مدعی علیه دیگران اتهامات بی‌اساس مطرح کنند. خطیب‌زاده افزود: دولت جدید آمریکا در حالی ادعای تلاش برای پایان دادن جنگ یمن را دارد که تاکنون شاهد اقدامی عملی برای توقف تجاوز ائتلاف سعودی نبوده‌ایم و این دولت همچنان در مسیر غلط مواضع دولت پیشین در نادیده‌گرفتن واقعیت‌های یمن ادامه داده و به چند مانور سیاسی در این راستا اکتفا کرده‌اند.

* همشهری 99/12/14
** جلسه محرمانه جهانگیری، ظریف و صالحی

نشست مهمی به‌ریاست جهانگیری و با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور برگزار شده است. به‌رغم تأیید برگزاری این نشست اعضای هیأت دولت ترجیح دادند درباره محتوای آن سکوت کنند. نوع واکنش دولت درصورت قطعنامه احتمالی نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ازجمله پیش‌بینی‌های مطرح شده درباره این جلسه مشترک بود.

** ادامه سریال شکایت‌های مجلس از رئیس‌جمهور

تعدادی از نمایندگان در قالب ماده۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس، از رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه به‌دلیل استنکاف از اجرای قانون «ساخت پتروپالایشگاه‌ با مشارکت بخش خصوصی» شکایت کرده‌اند.

* کیهان 99/12/14
** همراهی باثبات شیخ احمد الزین با مبارزات ضداستکباری هیچ‌گاه از خاطره تاریخ مقاومت نخواهد رفت

حضرت آیت‌الله العظمی‌ خامنه‌ای در پیامی ‌به آقای حاج سید حسن نصرالله، درگذشت عالم مجاهد قاضی شیخ احمد الزین رئیس هیئت امنای تجمع علمای مسلمین در لبنان را تسلیت گفتند. در پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است: «دفاع مسئولانه و عالمانه‌ او از نهضت امام خمینی و از مقاومت علیه جبهه استکبار و صهیونیزم و همراهی با ثبات ایشان با مبارزات ضداستکباری ملت‌های منطقه در طول سالیان طولانی، هیچ‌گاه از خاطره تاریخ مقاومت نخواهد رفت. اینجانب ضمن تسلیت مجدد به مردم لبنان و خصوصاًً به همراهان و همرزمان ایشان در تجمع علمای مسلمین لبنان، رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم از خداوند متعال خواستارم».

** تأخیر در رد قطعی FATF کمک به شرطی‌سازی اقتصاد است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تأخیر در رد قطعی FATF کمک به شرطی‌سازی اقتصاد است گفت: تکلیف نهایی ۲ لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود. محسن رضایی در مورد علت تأخیر در بررسی این دو لایحه، گفت: انباشتگی تحریم‌ها موجب تأخیر در بررسی این دو لایحه شد. وی در مورد تغییر نظر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون لوایح گفت: به نظر می‌رسد ۳-۲ نفر از اعضا نظرشان مثبت شده اما اکثریت اعضاء بر نظر قبلی خود هستند. موافقان این لایحه معتقدند که می‌توانیم حق تحفظ بگذاریم و بسیاری از موضوعات را قبول نکنیم اما مخالفان می‌گویند حق تحفظ قابل تحقق نیست.

** تحقیر دوباره آمریکا در عین‌الاسد

آمریکا بار دیگر در «عین الاسد» تحقیر شد؛ طبق گزارش‌های پراکنده‌ای که از عراق منتشر می‌شود، گروهی ناشناس پایگاه عین الاسد را با 14 فروند موشک 107 میلیمتری هدف قرار داده و آمریکایی‌ها با آن همه تجهیزات مدرن نظامی، نتوانسته‌اند حتی یکی از این موشک‌ها را مهار کنند. بر اثر این حمله، سه نظامی اشغالگر آمریکایی به هلاکت رسیدند. خود آمریکایی‌ها هم به وقوع این حمله، اعتراف کردند، ولی مدعی شدند که 10 فروند موشک به پایگاه اصابت کرده است و یکی از پیمانکاران، از ترس سکته کرده و مرده است!

* شرق 99/12/14
** مکرون خواستار ازسرگیری گفت‌وگوهای برجامی

کاخ الیزه اعلام کرد که «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه، در تماس تلفنی با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران، خواستار «ازسرگیری گفت‌وگو با همه طرف‌های برجام» شد. کاخ الیزه اعلام کرد: «مکرون پس از آنکه تلاش‌های سال گذشته فرانسه با شرکایش را برای رسیدن به یک راه‌حل از طریق مذاکره یادآور شد، تأکید کرد که مهم است ایران تحرکاتی فوری و روشن داشته باشد تا گفت‌وگو با همه طرف‌های برجام از سر گرفته شود». مکرون با ابراز نگرانی از تصمیم ایران برای کاهش تعهداتش گفت: «حیاتی است که ایران به تعهداتش و همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازگردد».

**آغاز تولید انبوه اسپوتنیک ۵ از فروردین‌ماه با همکاری شرکت ایرانی

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: یک واحد تولیدی داخلی مقدمات همکاری با طرف روسیه را انجام داده و از فروردین تولید انبوه اسپوتنیک ٥ شروع خواهد شد. در‌واقع این همکاری به‌صورت تولید مشترک است و کیفیت اصلی حفظ می‌شود. ریاحی در مورد فعالیت شرکت‌های خصوصی در واردات واکسن کرونا گفت: چند شرکت پیشنهادهایی از چین و هند داشتند و چون تصمیم دولت و وزارت بهداشت در ‌حال حاضر واردات توسط بخش دولتی است و البته در تمام جهان هم همین‌طور است، بنابراین پس از تأیید وزارت بهداشت توسط هیئت امنای ارزی انجام خواهد شد.

* ایران 99/12/14
** برداشتن تحریم حق مردم است

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت، با بیان اینکه هر آنچه که دولت یازدهم و دوازدهم در مسائل سیاسی، اقتصادی و داخلی بر آن تأکید کرده با نگاه به زندگی و رفاه مردم و توسعه تولید و همچنین تحقق حقوق مردم بوده است، گفت: تجارت با دنیا حق مردم است. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با تأکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود و این حق مردم است، تصریح کرد: اگر یک‌ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم. وی همچنین تصریح کرد: دولت به این تعهد خود که هم سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد کشور، هر روز عمل کرده است و امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد و سانتریفیوژها هم بهتر و با کیفیت بالایی می‌چرخند.

**حفظ و احیای برجام نیازمند اقدام عملی اروپا و امریکا و لغو تحریم‌ها است

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره تلاش برای تصویب قطعنامه پیشنهادی علیه ایران در شورای حکام، گفت: این قطعنامه را که به گفته خودشان خیلی از بندهای آن اصلاح و نرم شده است غیرسازنده تلقی می‌کنیم که به نوع مذاکرات ما در برجام و تعامل با آژانس تأثیر می‌گذارد و تا دیر نشده باید اصلاح شود. واعظی درباره اقدامات اروپایی‌ها و دولت بایدن برای احیای برجام گفت: موضع ما در برجام مشخص است و عمل آنها برای ما اهمیت دارد. خود آنها گفتند قصد بازگشت به برجام را دارند و مهم‌ترین موضع ما هم این است که آنها به صحبت‌های خود عمل کنند تا ما هم به تعهدات خود عمل کنیم.

**رایزنی‌های هیأت عراقی با وزیر کشور در تهران

وزیر کشور در دیدار هیأت عراقی به ریاست «عبدالحلیم فاهم الفرهود» مشاور عالی وزیر کشور عراق، با تأکید بر اینکه روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در چارچوب توافقنامه‌ها و تفاهمنامه‌ها نمی‌گنجد، گفت: روابط دو کشور بر مبنای اعتقادات، اشتراکات فرهنگی، دینی و مذهبی است. رحمانی فضلی به حوزه‌های مقابله با تروریسم اشاره کرد و گفت: در این حوزه دو کشور فعالیت بسیار زیادی داشتند. در حوزه همکاری‌های پلیس دو کشور، مقابله با تروریسم، امنیت، ترددهای مرزی، قاچاق مواد مخدر و اتباع می‌توانیم همکاری‌های مؤثرتر از قبل داشته باشیم. وی تأکید کرد: یکی از همکاری‌های بسیار مهم بین دو وزارتخانه، مسأله اربعین حسینی (ع) است.

* جمهوری اسلامی 99/12/14
** محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا

مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری از نهایی شدن محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده به نفع تهران خبر داد. این مرکز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده مستقر در شهر لاهه، دولت آمریکا را به موجب حکمی به پرداخت خسارت مالی و استرداد بعضی از اموال متعلق به دولت و دستگاه‌های دولتی ایران محکوم کرد.
گفتنی است از این مبلغ در حدود 29 میلیون دلار مربوط به پرونده ممانعت امریکا از انتقال یا تاخیر در انتقال بخشی از اموال متعلق به ایران پس از انعقاد بیانیه‌ها است، و مبلغی در حدود 8 میلیون دلار مربوط به بخشی از اموال یعنی ادوات موسیقی متعلق به سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که دارای ارزش تاریخی هستند.

* وطن امروز 99/12/14
** پذیرش FATF، لو دادن راه دور زدن تحریم‌هاست

علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مخالف تصویب لوایح FATF است، تاکید کرد: 3 راه‌حل پیش روی ما است؛ پذیرش، پذیرش مشروط و رد آن. اگر بخواهیم FATF را بپذیریم به معنای لو دادن راه‌های دور زدن تحریم‌هاست.

**قدرت پهپادی ارتش در شرایط فشار حداکثری دشمن شکوفا شد

سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش در جشنواره فرهنگی مصباح با اشاره به رزمایش‌های اخیر ارتش با اشاره به توان کم‌نظیر پهپادی ارتش، گفت: قدرت پهپادی ارتش در اوج تحریم‌ها ظهور کرد؛ یعنی در شرایط بسیار سخت تحریمی و فشار حداکثری، قدرتی به عنوان قدرت پهپادی ارتش ظهور و بروز کرد که کارشناسان نباید ریشه ظهور این قدرت را در ارقام بودجه دنبال کنند؛ این قدرت ریشه در اراده، استحکام خانواده‌های کم‌نظیر ارتش و ریشه در اجرای تدابیر فرمانده معظم کل قوا و معنویت دارد.

* جوان 99/12/14
** قدرت نظامی خود را علیه ایران همراه با دیپلماسی به‌کار می‌بریم

وزیر خارجه امریکا درباره سیاست خارجی امریکا به «ممانعت ایران از رسیدن به سلاح هسته‌ای» به عنوان یکی از محور‌های مهم سیاست خارجی دولت پرزیدنت بایدن اشاره کرد و مدعی شد که این کشور همزمان با استفاده از قدرت نظامی به دیپلماسی نیز ادامه خواهد داد. آنتونی بلینکن گفت: «ما باید از هر راه ممکن برای دیپلماسی استفاده کنیم. البته، ما هرگز در استفاده از نیروهایمان برای دفاع از منافع حیاتی ایالات متحده خودداری نمی‌کنیم. هر وقت نیاز بود براساس هدف منطبق با ارزش‌ها، قوانین و منافع مردم ایالات متحده از قدرت مان و نیروی نظامی استفاده می‌کنیم. ما این کار را همزمان با دیپلماسی انجام می‌دهیم.».

**دولت‌های ائتلاف کننده با رژیم صهیونیستی ضربات مهلکی خواهند خورد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر دفاع پیشین ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه روسیاالیوم درباره ائتلافی که رژیم صهیونیستی اعلام کرده که قصد تشکیل آن با عربستان، امارات و بحرین را دارد، گفت: رژیم صهیونیستی به دنبال روی آوردن به کشور‌های دیگر برای کمک به آن برای مقابله با ایران است که عربستان، امارات و بحرین از جمله این کشور‌ها هستند. طبیعتاً این کشور‌ها امکانات و توان مقابله با ایران را ندارند و بعید است تا این درجه حماقت به خرج دهند که بخواهند وارد ائتلاف با رژیم صهیونیستی علیه ایران شوند. سردار وحیدی تأکید کرد: اگر عربستان، امارات و بحرین وارد ائتلاف ضد ایران شوند، ضربات بسیار قوی و مهلکی دریافت خواهند کرد. ورود به این ائتلاف تبعات وخیمی برایشان به دنبال خواهد داشت.

* آفتاب یزد 99/12/14
** تنها راه پیشبرد برجام رفع تحریم‌های غیر قانونی از سوی آمریکا

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «ثمیستوکلیس دمیریس» دبیرکل وزارت خارجه یونان آخرین تحولات مربوط به برجام و روابط دوجانبه را مورد بحث و گفتگو قرار دادند. عراقچی ضمن تایید اهمیت حفظ برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی در دوران معاصر، بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام و لغو کامل تحریم‌ها را شرط اساسی برای اجرای کامل تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران خواند و تاکید کرد: تنها راه پیشبرد برجام رفع تحریم‌های غیر قانونی اعمال شده از سوی آمریکا است. انتظار داریم طرف‌های دیگر از فرصت باقیمانده برای دیپلماسی بهره‌برداری سازنده کرده و از هر گونه اقدامی که موجب تخریب بیشتر فضای موجود شود اجتناب کنند.

**حوادث سراوان کشته نداشت

معاون وزیر کشور با اشاره به حادثه سراوان گفت: تنش‌هایی در مقابل فرمانداری سراوان رخ داده بود که کشته‌ای نداشت و تنها چند نفر زخمی شدند. ذوالفقاری بیان کرد: در منطقه کورین زاهدان هم تعرضاتی به پاسگاه رخ داد که متاسفانه یک نیرو به شهادت رسید. وی افزود: همچنین در تعرضی که به ماشین مهندسی سپاه انجام شده بود، ۲ نفر زخمی شدند و وضعیت یک نفر معلوم نیست بعید است که ربوده شده باشد. ذوالفقاری تأکید کرد: وضعیت سراوان آرام است و هیئتی از کمیسیون امنیت ملی مجلس در منطقه هستند که موضوع را بررسی کنند.

* خراسان 99/12/14
** صدور قطعنامه‌های «احمقانه» و«پرخطر» علیه ایران احیای برجام را دشوار می کند

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی «وین» تأکید کرد، تصمیم تروئیکای اروپا (آلمان، انگلیس و فرانسه) برای ارائه قطعنامه انتقادی علیه ایران در آژانس، چشم‌انداز احیای برجام را تضعیف می‌کند. میخائیل اولیانوف سپس توضیح داد: «وقتی می‌گویم "یک اقدام سیاسی پرخطر"، منظورم تصویب یک قطعنامه احمقانه‌ است که می‌تواند چشم‌اندازهای احیای برجام را درست در لحظه ای تضعیف کند که این کار بسیار امکان پذیر شده است».

* اعتماد 99/12/14
** روایت «العربیه» از محتوای پیش‌نویس قطعنامه ترويیکای اروپایی علیه ایران

شبکه «العربیه» بخش‌هایی از پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی ارائه‌ شده توسط ترويیکای اروپایی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منتشر کرد. در این پیش‌نویس آمده است: «ما عمیقا از اینکه ایران قصد دارد فعالیت‌های بازرسی [آژانس اتمی] را متوقف کند، نگران هستیم. بازرسی از تاسیسات [اتمی] ایران، برای بررسی پایبندی آن به توافق هسته‌ای، ضروری است.» به نوشته صفحه تويیتر العربیه، ترويیکای اروپایی گفتند: «[بدون بازرسی‌ها] نمی‌توانیم از ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطمئن شویم. از ایران می‌خواهیم که اقدامات ناقض توافق هسته‌ای را به عقب برگرداند.» کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه در ادامه این قطعنامه تاکید کردند که ایران باید با آژانس اتمی شفاف باشد.

**ادعاهای دبیرکل اتحادیه عرب در رابطه با ایران و برجام

دبیرکل اتحادیه عرب در صد ‌و پنجاه و پنجمین نشست اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه ادعاهایی علیه جمهوری اسلامی ایران و انصارالله یمن مطرح کرد. احمد ابوالغیط گفت: حملات حوثی‌ها نشان‌دهنده تمایل ایران به این امر است و این سیاست در راستای اجرای یک راهبرد است که از یمن به عنوان برگه‌ای برای مذاکرات استفاده می‌کنند. وی مدعی شد: با نگرانی بسیار رفتارهای خصمانه ایران در منطقه در جبهه‌های مختلف و به شکل‌های متعدد را دنبال می کنیم. او با اشاره به برجام گفت: نه درست و نه منطقی است که یک توافق برخی جنبه‌های مساله ایران مانند پروژه هسته‌ای را در نظر بگیرد و از جنبه‌های دیگر مانند نقش ایران در منطقه و گسترش برنامه موشکی غافل شود.

* رسالت 99/12/14
** طرح جدید جمهوری‌خواهان آمریکا برای تحریم ایران

جمهوری‌خواهان کنگره به‌دنبال راهی جهت ممانعت از هرگونه رفع تحریم‌های تهران هستند. پایگاه خبری-تحلیلی «واشنگتن فری‌بیکن» بعد از مصاحبه‌هایی با چندین نفر از سران سیاست خارجی حزب جمهوری‌خواه، گزارش داد: «جمهوری‌خواهان کنگره در حال کار بر روی طیفی از اقدامات برای جلوگیری از بازگشت دولت بایدن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران هستند». فری‌بیکن ضمن اشاره به مخالفت دوحزبی در آمریکا با رفع کامل تحریم‌ها علیه ایران، توضیح داد: «این مخالفت می‌تواند دولت را به بازنگری در رویکرد دیپلماتیک خود [در قبال] ایران مجبور کند. برای این منظور، کمیته تحقیقاتی جمهوری‌خواه از دقیق‌ترین طرح خود برای مقابله با امتیاز دادن دولت بایدن به تهران و کنار گذاشتن سیاست فشار حداکثری ترامپ، رونمایی کرد».

* مردم سالاری 99/12/14
** چانه‌زنی آمریکا و قطر درباره ایران

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در گفت وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود در رابطه با لیبی، یمن، ایران و عراق بحث و رایزنی کرد. محمد بن عبدالرحمن همچنین با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در رابطه با احیای برجام گفت‌وگو کرده است.

* آرمان 99/12/14
** استقبال سفیر ایران از تلاش‌های قطر

سفیر ایران در قطر از تلاش‌های قطر برای احیای برجام استقبال کرد. حمیدرضا دهقانی در صفحه توئیتر خود با اشاره به خبر رایزنی وزیر خارجه قطر با دبیرکل سازمان ملل متحد در ارتباط با موضوع برجام و تلاش‌های این کشور برای احیای این توافق بین‌المللی نوشت: ‏«باید آمریکا را بر اجرای تعهداتش ترغیب کرد و دوستان می‌توانند در این زمینه کمک کنند.»

**درباره ایران هوشیار هستم

«وندی شرمن» نامزد سمت معاون وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه تایید صلاحیتش در مجلس سنا گفت: «من درباره ایران هوشیار هستم. سال ۲۰۲۱، مثل سال ۲۰۱۵ که برجام مورد توافق قرار گرفت نیست. مثل ۲۰۱۶ که برجام اجرا شد هم نیست. واقعیت‌های میدانی تغییر کرده‌اند. ژئوپولتیک منطقه تغییر کرده است.»

* قدس 99/12/14
** افتتاح خانه صادرات فناوری ایران در دمشق


خانه نوآوری و صادرات ایران در سوریه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه و نخست وزیر این کشور گشایش یافت. در این مرکز، محصولات ۴۰ شرکت دانش بنیان و خلاق به نمایش درآمده و فضایی را برای تسهیل صادرات محصولات و دستاوردهای دانش بنیان، فناور و خلاق ایرانی به کشور سوریه ایجاد کرده است. خانه نوآوری و صادرات ایران پیشتر در چین، کنیا، ارمنستان و ترکیه نیز افتتاح شده بود.

* شهروند 99/12/14
**تدارک سفر را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید

وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس موتاسیون‌یافته جدید را بسیار جدی بگیرید، ویروس، ویروس خطرناکی است گفت: «ویروس موتاسیون‌یافته چهره‌ای متفاوت از ویروس ووهان دارد؛ ویروسی گرفتارکننده که با سرعت، شدت بیماری در آن بالا می‌رود. حتی تعدادی‌ از بیمارانی که به موقع مراجعه می‌کنند هم در عرض ۴۸ساعت در فاز سخت ریوی و مرگ‌ومیر گرفتار می‌شوند». نمکی از آمادگی برای موج‌های سنگین گفت و از مردم خواست خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و آی‌سی‌یوها نکنند. وی افزود: «اصلا مشخص نیست چه روزهایی در پیش داشته باشیم. خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید.»

* اطلاعات 99/12/14
** رونمايی از كتاب حماسه امام سجاد(ع) اثر رهبر معظم انقلاب در مشهد  


كتاب حماسه امام سجاد(ع)، تحليل مبارزات سياسی و فرهنگی آن حضرت مشتمل بر گفتارهايی از رهبر معظم انقلاب طی مراسمی با حضور مسئولان استانی و كشوری در مشهد رونمايی شد. حجت الاسلام حاج علی‌اكبری رئيس شورای سياستگذاری ائمه جمعه در اين مراسم گفت: «در مقدمه كتاب حماسه امام سجاد(ع) نظريه انسان 250ساله رهبر معظم انقلاب گنجانده شده كه اقدام بسيار ارزنده ای است و اين نظريه مبتنی بر بنيان های وحيانی، عرفانی و اسلام ناب شيعی است». كتاب حماسه امام سجاد(ع) در 282صفحه از سوی انتشارات انقلاب اسلامی به چاپ رسيده است و مراسم رونمايی از آن در ساختمان شماره يك دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد.


**توان موشکی ایران در دوره روحانی به سرعت توسعه یافت

 وزیر سابق دفاع‌ این ادعا که دولت روحانی درصدد از بین بردن توان موشکی کشور در خلال برجام بود را تکذیب کرد. سردار حسین دهقان در توییتی نوشت: «برخی ادعا می‌کنند دولت روحانی درصدد از بین بردن توان موشکی کشور در خلال برجام بود؛ اما این موضوع واقعیت ندارد. در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی، وزیر دفاع بودم. در همین دوره توان نظامی و قدرت موشکی کشور به سرعت توسعه پیدا کرد.»


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**انتقاد آیت الله  العظمی مکارم شیرازی از پدیده جنگل خواری در برخی مناطق کشور

رسا/ آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به نکاتی در خصوص حفظ منابع طبیعی و ضرورت صیانت از آنها برای نسل های آینده گفت: باید به دو مسأله توجه داشته باشیم؛ نخست آن که منابع روی زمین را متعلق به نسل موجود ندانیم و آنها را برای آیندگان نیز حفظ کنیم و دیگر آن که منابع طبیعی نامحدود نیست و باید با توجه به محدودیت هایی که این منابع دارد از آنها بهره برداری صحیح داشته باشیم.ایشان  با تأکید بر اینکه همگان باید در حفظ منابع طبیعی نهایت دقت را داشته باشند، خاطرنشان کرد با انتقاد از پدیده جنگل خواری در برخی مناطق کشور بیان کرد: گاهی برخی افراد که تنها در پی ثروت و سود هستند با اقدامات ناشیانه خود جنگل ها را به زمین خالی از درخت تبدیل می کنند که این یک گناه بزرگ است.

**ساخت سامانه و سبک زندگی اسلامی از وظایف مسؤولان جمهوری اسلامی است

رسا/ آیت الله  العظمی نوری همدانی در دیدار رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ساماندهی و ساختن اجتماع و جامعه از جمله وظایف انسان ها محسوب می شود، بر ضرورت توسعه درختکاری در کشور تأکید کرد و گفت: خداوند متعال انسان را یک موجود اجتماعی آفریده است، یعنی انسان باید اجتماع را بسازد و از منابع طبیعی که خداوند در اختیارش قرار داده حفاظت داشته باشند.ایشان دربخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ساخت سامانه و سبک زندگی اسلامی از وظایف مسؤولان جمهوری اسلامی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: امروز باید سامانه هایی فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در برابر استکبار جهانی مبتنی بر مبانی اصیل اسلامی رقم بزنیم.

**قوه قضائیه با متخلفان و ضایع کنندگان حقوق مردم برخورد کند

اختصاصی/ آیت الله حسینی بوشهری در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، دستگاه قضا را ملجاء و پناه مردم برشمرد و اظهار داشت: اگر قانون در جامعه ای درست اجرا شود، آن جامعه علی رغم تنگناهای معیشتی و تهدیدات دشمنان خارجی آسیب نخواهد دید اما آنچه تهدید و آسیب جدی برای یک جامعه محسوب می شود، عدم اجرای صحیح قوانین است. لذا جایگاه قوه قضائیه که ملجاء و پناه مردم و صیانت کننده ی از اجرای قانون است جایگاهی رفیع و بلند است.رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به عملکرد قوه قضائیه در دوره جدید، حضور آیت الله رئیسی و دیگر مدیران این مجموعه را منشاء امید برای مردم عنوان و تصریح کرد: الحمدلله از روزی که آیت الله رئیسی عهده دار این منصب شده اند یک روزنه امید در مردم ایجاد شده است. ایشان مسئولیت دیوان عالی کشور را مسئولیتی سنگین و حساس برشمرد و گفت: وقتی دستگاه قضا می بیند یک جمع قابل توجهی از مردم در اثر برخی سوء مدیریت ها و فسادها در حال ضررکردن هستند و اموال بیت المال به شکلی در حال از بین رفتن است باید قوه قضائیه در این موضوعات وارد شود و با متخلفان و ضایع کنندگان حقوق مردم برخورد کند. این از شئون قوه قضائیه است.

**ادعیه ماه رجب،راه رسیدن به معنویت را به ما نشان می دهد

رسا/آیت الله شب زنده دار، در جلسه درس اخلاق، که در حسینیه امام خمینی(ره) دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد، به شرح و تفسیر فرازهایی از دعای ماه رجب پرداخت و گفت: ادعیه ماه رجب زیر بناهای مسیر الهی را ترسیم می کند و راه های رسیدن به معنویت را به ما نشان می دهد.عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه خداوند باب مناجات را برای همه انسان ها به ویژه نسل جوان باز کرده، گفت: باید انسان در معرفت الهی به مقامی برسد که از مناجات با خداوند لذت ببرد.عضو شورای عالی در انتها بیان کرد: رهبر معظم انقلاب از امام راحل سؤال کردند که از میان ادعیه و اذکار کدام را توصیه می فرمایید، امام خمینی(ره) بعد از تأملی فرمودند که دعای کمیل و مناجات شعبانیه را توصیه می کنم؛ زیرا فرازهای دعای کمیل و مناجات شعبانیه سبب می شود که راه های معنویت برای انسان گشوده شود

**التزام یک طرف به قرارداد در مقابل نقض طرف دیگر،  هیچ توجیهی ندارد

رسا/آیت الله فقیهی در نوشتاری در پاسخ به برخی اظهارات در مورد نقض عهد به بررسی مسائل پیرامون آن پرداخت و با اشاره به آیه شریفه «و إما تخافنّ من قوم خیانة فانبذ إلیهم علی سواء إنّ الله لایحبّ الخائنین»گفت: بنای عقلا بر ترک قرارداد هنگام نقض طرف مقابل است و آیه شریفه نیز مطابق با آن است. با این وجود، تعجب است که برخی با کم توجهی به مبانی استنباط، با این آیه به  گونه دیگری مواجه شده و دلالت آن را زیر سوال برده اند و امر در آن را به خاطر وقوع پس از توهم حظر، دال بر اباحه دانسته اند.عضو جامعه مدرسین افزود:این مطلب نزد عقلا بسیار واضح است که اساسا عهد و پیمان یک امر دو طرفی یا چند طرفی است و همه طرفهای قرارداد باید به آن عمل کنند و در صورت نقض طرف مقابل، عهد و پیمان، دیگر معنایی ندارد و مشخص است که التزام یک طرف به قرارداد در مقابل نقض طرف دیگر،  هیچ توجیهی ندارد.

**حمله موشکی یمن به آرامکو سعودی در جده

فارس/ سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، امروز (پنج شنبه - 4 مارس)، از حمله موشکی مجدد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شرکت آرامکو در جده، خبر داد. وی اعلام کرد: بامداد امروز، پنج شنبه، یگان موشکی یمن به لطف الهی، شرکت سعودی آرامکو را با موشک بالدار «قدس ۲»هدف قرار داد.سخنگوی نیروهای مسلح یمن طی پستی در توئیتر نیز اعلام کرد که این موشک با دقت بالایی به هدف مورد نظر اصابت کرده است و عملیات مذکور در چارچوب پاسخ طبیعی و قانونی علیه تداوم محاصره و تجاوز علیه ملت عزیز یمن صورت گرفت.

**حزب الله هیچ تجاوزی را بی پاسخ نمی‌گذارد

فارس/ معاون دبیر کل حزب الله در اظهاراتی تاکید کرد که آمریکا و رژیم صهیونیستی جرأت حمله به حزب الله را ندارند، زیرا می‌دانند که تصمیم قاطع این جنبش برای پاسخ به هر تجاوزی هرگز تغییر نخواهد کرد.شیخ نعیم قاسم در اظهاراتی با تاکید بر قصد حزب الله در باقی ماندن در وضعیت دفاعی گفت: «اگر اسرائیل به ما حمله کند، روز آن را شب سیاه می‌کنیم.وی گفت: اسرائیل باید بفهمد که عرصه برای او باز نیست و امروز نبرد در داخل رژیم اسرائیل خواهد بود و اگر اسرائیل ما را به یک رویارویی بکشاند، ما هر لحظه آماده ایم که به او درسی بدهیم که هرگز فراموش نخواهد کرد. وی حمله آمریکا و رژیم صهیونیستی به حزب الله را در مقطع کنونی بعید خواند و گفت: آنها می دانند که حزب الله به هر تجاوزی پاسخ خواهد داد.

**فشار حداکثری ترامپ، فقط ایران را جسورتر کرد

فارس/ سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده کاهش تعهدات برجامی ایران را به گردن دولت قبلی واشنگتن به ریاست «دونالد ترامپ» انداخت. جان کربی گفت، کارزار موسوم به فشار حداکثری ترامپ، فقط ایران را جسورتر کرد تا از اجرای تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای سر باز زند.وی  مدعی شد که فشار حداکثری علیه ایران، «هیچ اقدام مفیدی برای محدود کردن فعالیت‌های شرورانه» این کشور انجام نداد وی درباره حمله راکتی اخیر به پایگاه «عین‌الاسد» نیز گفت: «ما از ابراز اعتراض به این [حملات] کوتاه نمی‌آییم و مانند گذشته، به شکلی مناسب واکنش نشان خواهیم داد.

**آمریکابزرگترین منشأ هرج و مرج در دنیا است

 فارس/ در ادامه تنش‌های لفظی میان مقام‌های چینی و آمریکایی رئیس‌جمهور چین در اظهاراتی آمریکا را بزرگترین تهدید برای امنیت کشور خود دانست.وی در این خصوص گفت:«آمریکا بزرگترین تهدید برای امنیت و توسعه کشور‌مان است. وی در ادامه افزود: «بزرگترین منشأ هرج ومرج دردنیای امروز آمریکاست.شی‌جین‌پینگ در خصوص چشم‌انداز اقتصادی کشورش هم اظهاراتی را بیان داشت و گفت که «شرق رو به رشد و غرب در حال افول است.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom