Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1443
دیروز1310
در هفته8249
در ماه33289
مجموع2176300

بازدید کنندگان برخط

3
Online

رئیس سازمان انرژی اتمی خبر دادهشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی


آیت‌الله ‌العظمی سبحانی:مراقب باشید منطقه به کانون وهابیت و گروه‌های تروریستی مبدّل نگردد


آیت الله حسینی بوشهری:ارتقاء سطح علمی حوزه‌های استان‌ها، نیازمند برنامه‌ریزی حضور اساتید و استفاده از ظرفیت آنهاست


آیت‌الله اعرافی:هیچ اتفاقی نباید بهانه‌ای برای اشاعه جنگ طلبی و خشونت خواهی مذهبی شود


آیت الله حسینی خراسانی:ترجیح فرهنگ کاخ نشینی بر کوخ نشینی از مصادیق تحریف  سیره امام است 
*جام جم 99/12/11
** هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی

رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به انتشار اخباری درباره درخواست آمریکا برای تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: در صورتی که شورای حکام نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است. صالحی در توضیح پیوست بیانیه توافق سازمان انرژی اتمی با آژانس درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، افزود: پیوست این بیانیه محرمانه است، شروط خاصی در این زمینه نیامده و بنابر اطلاعات دقیقی که درباره فهرست تاسیسات و دوربین‌های نظارتی در این پیوست ذکر شده و به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان‌ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، این پیوست محرمانه خواهد ماند.

*همشهری 99/12/11
** سقوط 96 درصدی صادرات ایران به اروپا در تحریم

بررسی آمارهای مربوط به تجارت خارجی کشورمان نشان می‌دهد، در سال2011 میلادی مجموع ارزش تجارت ایران و اتحادیه اروپا 27. 2میلیارد یورو و تراز تجاری دو‌طرف، مثبت 6. 6میلیارد یورو به نفع ایران بوده است؛ اما در سال‌2020 و در سایه تحریم‌ها، ارزش تجارت ایران با این اتحادیه 83. 6درصد افت کرده و به 4. 46 میلیارد یورو رسیده است. نکته قابل‌توجه این است که بخش عمده این کاهش ناشی از محدودیت شدید برای صادرات ایران بوده که با سقوط 95. 8درصدی از 16. 91میلیارد یورو در سال‌2011 به 710میلیون یورو در سال‌2020 رسیده و تراز تجاری با اروپا نیز به بیش از منفی 3میلیارد یورو به زیان ایران تبدیل شده است.

*کیهان 99/12/11
** پاسخ رهبر انقلاب به نامه رئیس بنیاد مستضعفان درباره حفظ و صیانت از موزه‌ها

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه موزه هنر ایران و مجتمع فرهنگی – موزه‌ای سردار آسمانی، پیام رهبر انقلاب در پاسخ به نامه رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص حفظ و صیانت از موزه‌ها را قرائت کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی اظهار کرد: این نامه به استحضار مقام معظم رهبری رسید و ایشان فرمودند «حفظ و صیانت از موزه‌های متعلق به جمهوری اسلامی و ملت ایران کار باارزشی است که شما در بنیاد مستضعفان آن را انجام دادید؛ لازم است امکانات بازدید آحاد مردم از این موزه‌ها فراهم شود و ان‌شاءالله موفق باشید. »

** ایران در ساخت واکسن یکی از پلتفرم‌های موفق منطقه را خواهد داشت

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: اطمینان دارم که ایران در ساخت واکسن یکی از پلتفرم‌های موفق منطقه را خواهد داشت. کریستف هملمن در مراسم تقدیر از بهورزان، مربیان و مراقبین سلامت نمونه کشور که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد اظهارداشت: دیروز توانستم خطوط تولید واکسن پاستور را مشاهده کنم و فکر می‌کنم ایران بسیار پیشرفته است و امیدوارم در تلاش برای ساخت واکسن داخلی، موفق باشید.

** بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با ‌اشاره به جلسه فوق‌العاده این کمیسیون با موضوع پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گفت: این جلسه با حضور علی‌اکبر صالحی، بهروز کمالوندی رئیس‌و سخنگو و معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی برگزار شد. عمویی با ‌اشاره به اظهارات کمالوندی در این جلسه گفت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن مروری بر جزییات متن بیانیه مشترک و ضمیمه آن ‌که به دلایل ملاحظات حفاظتی محرمانه است، گفت که حدود ۷۰ درصد بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران مبتنی بر معاهده پادمان بوده است و با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

*شرق 99/12/11
** در حق زنان و اهل سنت کوتاهی شده است

معاون‌اول رئیس‌جمهوری در دیدار با نخبگان، جوانان، برگزیدگان و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان گلستان با تأکید بر اینکه اهل سنت همواره در کنار انقلاب بوده‌اند و دولت مکلف است مسائل آنها را حل کند، گفت: قبول دارم که در حق اهل سنت و زنان کوتاهی‌هایی شده است. جهانگیری با تأکید بر اینکه کشوری در مسیر توسعه پیش می‌رود که متکی بر سرمایه اجتماعی باشد، عنوان کرد: سرمایه اجتماعی یعنی افزایش اعتماد مردم به حکومت و نخبگان کشور. وی عنوان کرد: کم‌هزینه‌ترین راه برای رسیدن به یک سرمایه اجتماعی بزرگ و دفع خطرات از ایران، انتخابات پیش‌رو است. ‌انتخابات ریاست ‌جمهوری می‌تواند آب روی آتش تبلیغات منفی علیه مردم ایران و ناامیدکردن کسانی باشد که به دنبال مأیوس‌کردن مردم از نظام و آینده کشور هستند.

*ایران 99/12/11
** قیمت فعلی ارز با واقعیت اقتصاد سازگار نیست و رو به کاهش خواهد بود

در جلسه روز یکشنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گزارشی از برنامه‌های اجرا شده و در دست اقدام دولت برای ایجاد ثبات در بازار ارز از سوی دستگاه‌های ذیربط ارائه شد. رئیس‌جمهوری پس از ارائه این گزارش گفت: دغدغه دولت کاهش و رفع فشارهای معیشتی در زندگی مردم است. حجت الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به اینکه دولت همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند، قیمت فعلی را به هیچ وجه سازگار با واقعیت اقتصاد کشور و به نفع اقتصاد کشور ندانست. وی با اشاره به شرایط جدید ایجاد شده در روند مذاکرات با کشورهایی که منابع ارزی ایران را با فشار امریکا مسدود کرده بودند، ابراز امیدواری کرد شاهد روند کاهشی نرخ ارز باشیم.

‌** استقبال ایران از آتش‌بس هند و پاکستان

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران از بیانیه مشترک بین هند و پاکستان مبنی برتوافق دو کشور برای حفظ دقیق آتش‌بس در خط کنترل استقبال کرد. خطیب‌زاده بیانیه مشترک هند و پاکستان را گامی مهم در جهت صلح و ثبات بیشتر در آسیای جنوبی برشمرد و ابراز امیدواری کرد دو کشور با برداشتن گام‌های بیشتر در جهت صلح، ثبات و رفاه منطقه گام بردارند.
گفتنی است هند و پاکستان برای اولین بار بعد از دو دهه بر سر آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه کشمیر به توافق رسیدند.

*جمهوری اسلامی 99/12/11
** ممنوعیت پرواز از مبدا و مقصد 32 کشور به ایران

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پرواز از مبدا و مقصد 32 کشور به ایران خبر داد. ذیبخش اظهار داشت: بر اساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و با هدف پیشگیرانه در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور پذیرش مسافر از کشورهای پرخطر به ایران ممنوع شد. وی تصریح کرد: همه اتباع ایرانی و خارجی که قصد سفر به جمهوری اسلامی ایران را دارند، ملزم به ارائه گواهی تست مولکولی (RT-PCR) منفی از نظر کووید 19 با مدت اعتبار حداکثر 96 ساعت از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت کشور مبدا به زبان انگلیسی یا مورد تایید کنسولگری، پیش از سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مبدا هستند.

** توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است

معاون هماهنگ‌کننده ارتش در اختتامیه دومین دوره مسابقات سراسری دانشجویان دانشگاه‌های افسری آجا با اشاره به اینکه امروز شناسایی نقاط ضعف و قوت از مهمترین فعالیت‌های ما در مواجه با تهدیدات است، گفت: باید نقاط ضعف را پوشش و نقاط قوت را تقویت کنیم. دریادار سیاری افزود: ما امروز با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی و توان شما جوانان و متخصصان و بهره‌گیری از تجارب ارزنده دانشمندان خود توانسته‌ایم به سطحی برسیم که توان دفاعی ما در سطح جهان قابل محاسبه شود و اگر این عزم و اراده راسخ نبود دشمن آن کاری را با می‌کرد که با کشورهای همجوار شرقی و غربی ما کرد. اما امروز جرات تعرض ندارند.

*وطن امروز 99/12/11
** بازگشت آمریکا به تعهداتش نیاز به مذاکره و میانجیگری ندارد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره درباره پیشنهاد قطر برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن، گفت: ما روابط خوبی با برادران قطری خود داریم. قطر کشور کاملا دوست است اما معتقدیم آمریکا باید به طور کامل به تعهداتش بازگردد و این چیزی است که باید انجام شود، بنابراین نیازی به میانجیگری نیست. تخت روانچی در ادامه تاکید کرد عمل کردن آمریکا به تعهداتش به هیچ مذاکره‌ای نیاز ندارد.

** نشان فداکاری ارتش به شهید سرلشکر فکوری تعلق گرفت

برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» در ارتش، به ‌پاس فرماندهی و مدیریت جهادی در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت‌ساز دوران پیروزی انقلاب تا عملیات‌های مختلف دفاع‌مقدس و ایثار و بذل جان برای اعتلای ایران سربلند اسلامی، نشان فداکاری به شهید والامقام ارتش اسلام «سرلشکر جواد فکوری» که سرسختانه در خط مقدم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستادند تعلق گرفت و توسط فرمانده کل ارتش به خانواده این شهید معزز اهدا شد.
 
*جوان 99/12/11
** تركيه مانع ورود عناصر تروريستي به خاك ايران شود

در پي سخنان وزير كشور تركيه در خصوص حضور عناصر پ. ك. ك در خاك جمهوري اسلامي ايران، سفير تركيه در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض رسمي كشورمان به وي ابلاغ شد. در اين ديدار به سفير تركيه تأکید شد كه اظهارات اخير وزير كشور تركيه پيرامون حضور عناصر پ. ك. ك در خاك ايران غيرقابل قبول و خلاف همكاري‌هاي فيمابين است. در اين ديدار ضمن اعلام آمادگي كشورمان براي تقويت همكاري‌ها و مبارزه مشترك با گروه‌هاي تروريستي در مناطق مرزي، از سفير تركيه درخواست شد كشور متبوعش اقدامات جدي براي ممانعت از ورود عناصر گروه‌هاي تروريستي به داخل مرزهاي جمهوري اسلامي ايران به عمل آورد.

** نامه انتقادی شورای راهبردی نهضت استادی کشور به رئیس جمهور

شورای راهبردی نهضت استادی کشور در نامه‌ای انتقادی به رئیس جمهور، ضمن نقد محتوای سخنرانی وی در جلسه ششم اسفند هیئت دولت و دعوت به پرهیز از دوگانه‌سازی‌های تصنعی، استناد روحانی به آیات سوره انفال برای توجیه متعهد ماندن ایران به برجام پس از خروج یکجانبه امریکا را «تفسیر به رأی» خواند. در بخشی از این نامه خطاب به رئیس جمهور آمده است: «آقای رئیس جمهور! همانطور که به خوبی می‌دانید اینک مقاومت ملّت، دولت و تمامی ارکان کشور در برابر جبهه واحد غرب به ثمر نشست؛ تمامی گزینه‌های پر طمطراق امریکا و اروپا در مقابل قدرت الهی ملّت و رهبری حکیم آن و نیز به مدد خون‌های مطهر شهیدان به خصوص شهید عالم تاب؛ سلیمانی (رضوان‌الله علیه) بی خاصیت شد، از این رو باید با رجوع به منطق عمل ملّی و انقلابی و پرهیز از اعطای امتیازات بی‌حساب و دوباره به دشمنان ملّت و کشور و با دوری از دوگانه‌سازی‌های تکراری و قدیمی برای نقل مکان ایران بزرگ به قرن جدید شمسی را با نهایت همکاری در کشور فراهم کرد».

*آفتاب یزد 99/12/11
** نامزد ریاست جمهوری نمی‌شوم

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: بنده نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نخواهم شد. پرویز فتاح در پاسخ به این پرسش که آیا در «انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد خواهید شد؟»، اظهار داشت: ما تشنه قدرت نیستیم، شیفته خدمت هستیم. وی ادامه داد: بنده با حکم رهبر انقلاب در بنیاد مستضعفان و هیئت امنای کمیته امداد هستم و چون از رهبر معظم انقلاب حکم دارم، این را با چیزی عوض نمی‌کنم. بنده منصوب ولایت امر هستم و ایشان منت گذاشته بر ما و حکم داده است.

** اهداف سفر وزیر خارجه عراق به تهران از نگاه رسانه عربی

پایگاه خبری عربی ۲۱ در گزارشی نوشت که سفر وزیر خارجه عراق به ایران به منظور دستیابی به دو هدف مهم انجام شده است. فاضل البدرانی، تحلیلگر سیاسی عراقی در این رابطه گفت: سفر فواد حسین به تهران دو پیام به همراه دارد؛ پیام اول مربوط به کاهش تنش در روابط میان تهران و ریاض است که البته شانس موفقیت آن بسیار ضعیف است. پیام دوم سفر فواد حسین به تهران هم در رابطه با آمریکا و تحولات امنیتی اخیر و حملات به سفارت این کشور در بغداد و پایگاه نظامی آن در اربیل است. عدنان السراج، دیگر تحلیلگر سیاسی عراقی می‌گوید که بغداد تلاش دارد اوضاع را میان ایران و آمریکا آرام کند و تمایل دارد که واشنگتن به برجام بازگردد.

*خراسان 99/12/11
** کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس رازی آغاز شد

با تزریق به دو نفر، کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس دیروز در بیمارستان رسول اکرم(ص) تهران آغاز شد. دکتر اسحاقی مدیر مؤسسه واکسن‌سازی رازی گفت: 27 دی‌ماه مجوز تست انسانی را گرفتیم و هفته پیش مجوز تزریق صادر شد. اسحاقی با بیان این‌که فازهای مطالعاتی واکسن چهار فاز است، تصریح کرد: در فاز یک در طول هشت روز به 13 نفر تزریق واکسن کووپارس انجام می‌شود و پس از هشت روز، 120 نفر وارد مرحله مطالعه و تست انسانی می‌شوند و بعد از دو ماه فاز دوم آغاز خواهد شد.

** وام 1. 2 میلیارد یورویی روسیه برای ساخت یک نیروگاه

وزیر نیرو از تحویل گرفتن ضمانت نامه بانکی وام 2/1میلیارد یورویی روسیه، برای ساخت نیروگاه سیریک هرمزگان خبرداد. رضا اردکانیان افزود: نیروگاه سیریک در جنوب کشور و با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات با وام 2/1میلیارد یورویی روسیه و منابع داخلی ساخته خواهد شد.

*رسالت 99/12/11
** مجلس به دنبال کاهش سقف حقوق بازنشستگان نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس همواره به دنبال حل مشکلات مردم هستند و به هیچ وجه قصد ما این نیست که سقف حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم. قالیباف در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه در واکنش به اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اینکه مجلس به دنبال کاهش سقف حقوق بازنشستگان است، گفت: رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، صندوق تأمین اجتماعی، صندوق تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و همچنین رفع دغدغه‌ها و مشکلات کارگران همواره دغدغه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و مجلس همواره این موضوعات را دنبال کرده است.

*مردم سالاری 99/12/11
** فساد وجود دارد، اما سیستمی نیست

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه فساد وجود دارد، اما سیستمی نیست، گفت: فساد حتی به میزان کم، زیاد است و نباید وجود داشته باشد چرا که از موانع اصلی تولید و سرمایه گذاری است. حجت الاسلام درویشیان در آیین تکریم و معارفه بازرس کل سابق و جدید استان ایلام که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، یکی از ارکان حکمرانی مطلوب و خوب را نظارت به موقع و تاثیرگذار دانست و گفت: برای همه در هر سطحی و هر قوه‌ای و هر رکنی از نظام وظیفه نظارت پیش‌بینی شده است و هیچکس نباید خود را بی نیاز و مصون از نظارت بداند.

** احضار سفیر ایران در آنکارا

به گزارش خبرگزاری آناتولی، محمد فرازمند، سفیر جمهوری اسامی ایران در ترکیه به وزارت امورخارجه این کشور فراخوانده شده است. این خبرگزاری دلیل این اقدام وزارت امورخارجه ترکیه را اظهارات ایرج مسجدی سفیر کشورمان در بغداد عنوان کرده است. آناتولی همچنین گزارش داد: وزارت امورخارجه ترکیه تاکید کرده است که آنکارا انتظار دارد، ایران به جای مخالفت، از مبارزه ترکیه با تروریسم حمایت کند.

*آرمان ملی 99/12/11
** VIP واکسیناسیون نخواهیم داشت

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: تلقیح واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندان و جانبازان مقیم آسایشگاه‌ها در هفته جاری به ۱۱۰ هزار دوز خواهد رسید، تزریق واکسن افراد مشمول فاز ۱ تا نوروز انجام می‌شود، هیچ تغییری در اولویت‌بندی برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد، VIP نخواهیم داشت، لطفا تقاضا نفرمایید.

*قدس 99/12/11
** تکذیب اظهارات واعظی درباره نرخ ارز

دفتر رئیس جمهور در اطلاعیه شدیداللحنی، اظهارات دو روز پیش محمود واعظی در اصفهان را که گفته بود: «از نظر اقتصادی نرخ ارز در ایران ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست. ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم تا امروز دشمنان بگویند که فشار حداکثری شکست خورده است» تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده است: «با وجود نظر صریح ایشان در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها در این خصوص و تکذیب سریع این نقل قول بی‌اساس، همچنان عده‌ای از رسانه‌های داخلی و خارجی که از آنان بارها در کلام رئیس جمهوری با عنوان تبرئه‌کنندگان ترامپ و تحریم‌کنندگان ملت ایران خوانده شده‌اند، می‌کوشند در تداوم سیاست‌های پیشین خود و با وجود شکست مفتضحانه ترامپ، نقش تروریسم اقتصادی او را پنهان و دولت را در پیشگاه مردم مقصر تلقی کنند».

*اعتماد 99/12/11
** ايران بابت فروش نفت هيچ طلبي از چين ندارد

رييس اتاق مشترك بازرگاني ايران و چين اظهار داشت: تا جايي كه من اطلاع دارم ما از بابت نفت، طلبي از چين نداريم. به چين نفت مي‌فروشيم و در مقابل آن كالا وارد مي‌كنيم. بنابراين اين خريد و فروش جاري مازادي ندارد و هر كالايي كه نياز داشته باشيم از جمله تكنولوژي و ماشين‌آلات را مي‌توانيم از چين خريداري كنيم. حريري همچنين خاطرنشان كرد: عدد و رقم پول‌هاي بلوكه شده را جز بانك مركزي كه خزانه‌دار كشور است، نمي‌داند. بقيه ارقام را بر اساس حدس و گمان اعلام مي‌كنند كه اين حدس و گمان‌ها كار درستي نيست، آن هم در مورد موضوعي كه جزو محرمانه‌هاي كشور است و فقط متولي اصلي آن بايد در مورد آن صحبت كند.

*اطلاعات 99/12/11
** آغاز بهره برداری از ۳۵ طرح مدیریتی در صنعت آب و برق

۳۵ طرح “سازوکاری” در صنعت آب و برق در مراسمی با حضور وزیر نیرو در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران رونمایی شد. از این ۳۵ طرح سازوکاری رونمایی‌شده، ۳ طرح مربوط به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا)، ۳ طرح مربوط به شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، ۷ طرح مربوط به شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر)، ۳ طرح مربوط به شرکت مدیریت شبکه برق ایران، ۶ طرح مربوط به شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران و ۶ طرح مربوط به شرکت مادرتخصصی مهندسی آب و فاضلاب کشور بوده و در حوزه ستادی وزارت نیرو هم ۷ طرح سازوکاری رونمایی شد. دیروز همچنین طرح گردشگری پیرامون منابع و تاسیسات آبی سد صلاح‌الدین کلا” در استان مازندران با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو آغاز به‌کار کرد.

** حکام سعودی منتظر انقلابی مشابه انقلاب ایران باشند

پولتیکو در گزارشی با اشاره به افشای نقش ولیعهد عربستان سعودی در قتل خاشقجی، پیش‌بینی کرد حکومت پادشاهی این کشور با انقلابی مشابه انقلاب سال ۱۳۵۷ مردم ایران علیه پادشاه پهلوی مواجه شود. این نشریه آمریکایی نوشت: در شرایط حساس فعلی باید در برخورد با عربستان دقت بیشتری شود تا در این کشور انقلابی شبیه انقلاب ایران تکرار نشود. پولتیکو در ادامه نوشت: ادامه شرایط موجود در عربستان سعودی به‌معنای انقلاب در این کشور یا روی‌کارآمدن یک دولت کمتر استبدادی خواهد بود. پولیتیکو پیشنهاد داد که بایدن در این شرایط گذار باید به عربستان‌سعودی کمک کند. اما برای جلوگیری از تجربه انقلاب اسلامی ایران و تکرار سال‌ها خصومت با آمریکا بهتر است کاخ‌سفید با احتیاط گام بردارد.

*شهروند 99/12/11
** ۲۵۰ هزار واکسن کرونای چینی ترخیص و تحویل داده شد

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران اولین محموله واکسن کرونای واردشده از چین با حداقل زمان ممکن از سوی گمرک ترخیص و تحویل وزارت بهداشت شده است. جمال‌ارونقی در این باره گفته این محموله ساخت کشور چین شامل ۲۵۰ هزار دوز واکسن بوده است. او گفت که واکسن‌های چینی سومین محموله واکسن‌های وارداتی در مدت اخیر است و مانند دو محموله قبلی تحت نظارت مسئولان گمرک ایران تشریفات گمرکی آن در حداقل زمان و از پای پرواز صورت گرفته و بلافاصله به نمایندگان وزارت بهداشت تحویل داده شده است.


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**مراقب باشید منطقه به کانون وهابیت و گروه‌های تروریستی مبدّل نگردد

حوزه/ آیت‌الله  العظمی سبحانی در پیامی به همایش بین المللی گفتمان  قره باغ ۱۷ ربیع گفتند: جمهوری اسلامی از اولین روزهایی که مرزهای شوروی سابق به سوی ایران گشوده شد همواره در کنار مردم آذربایجان بوده و از تعاملات فرهنگی، علمی و مذهبی دو کشور حمایت نموده است. ایشان درادامه با اشاره به اینکه سرزمین قره باغ از دیرباز متعلق به سرزمین آذربایجان و اشغال آن امری نامشروع بوده است و باید سرزمین‌های اشغال شده به کشورهای اسلامی بازگشته و طرفین به معاهدات بین المللی متعهد باشند. تصریح کردند :مراقب باشید تا این منطقه کانون وهابیت  وگروه‌های تروریستی و تکفیری مبدّل نگردد. اطلاع دارم وهابیون سالها است در این منطقه حساس سرمایه گذاری و تبلیغ می‌کنند. استاد حوزه قم درادامه تاکید کردند:دشمنان اسلام به دیانت و استقلال این کشور چشم طمع دوخته‌اند، تشیّع در این منطقه، سابقه دیرینه داشته و مورد توجّه دشمنان اسلام است و ‌لذا مراقب دسیسه‌ها و شیطنت آنان باشید.

**ارتقاء سطح علمی حوزه‌های استان‌ها، نیازمند برنامه‌ریزی ، حضور اساتید و استفاده از ظرفیت آنهاست

اختصاصی/ حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین دژکام امام جمعه شیراز، با اشاره به اهمیت استان فارس و شهر شیراز اظهار داشتند: «فارس حرم سوم اهل بیت(ع) در ایران است. براین اساس، باید در آن استان بیشتر سرمایه گزاری بشود و البته این مساله تاحدود زیادی به مسئولان آن استان بستگی دارد. ایشان با تاکید بر حضور اساتید و علما در استان‌های مختلف کشور از جمله استان فارس، اظهار داشتند: « ارتقاء سطح علمی حوزه‌های استان‌ها، نیازمند برنامه ریزی و حضور اساتید و استفاده از ظرفیت آنهاست. امیدواریم با شناسایی اساتید و دعوت از آنها برای حضور در استان فارس حتی به صورت موقت، بتوانیم فضای علمی حوزه شیراز را ارتقا بدهیم.

**هیچ اتفاقی نباید بهانه ای برای اشاعه جنگ طلبی و خشونت خواهی مذهبی شود

حوزه/ آیت‌الله اعرافی در همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع  که از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و با محوریت تبیین بیانات مقام معظم رهبری برگزار شد، با تاکید بر این که هیچ اتفاقی نباید بهانه‌ای برای اشاعه جنگ طلبی و خشونت خواهی مذهبی شود، عنوان داشت: گفتمانی که رهبری معظم انقلاب اسلامی بیان فرموده‌اند بر پایه این اصول است و امیدواریم آزادسازی منطقه قره باغ باعث ایجاد یک وحدت عمیق تر در میان کشورهای منطقه گردد.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که در قصه قره باغ، علمای اسلام گفتمان ۱۷ ربیع را مورد تأکید قرار می‌دهند، تصریح کرد: گفتمان انقلاب اسلامی در دایره امت اسلام بر دعوت، همگرایی و مقاومت استوار است؛ شجاعت در برابر متجاوزان به امت اسلام و ظالمان و زورگویان یکی از استوانه گفتمان انقلاب اسلامی است.

**ترجیح فرهنگ کاخ نشینی بر کوخ نشینی از مصادیق تحریف  سیره امام است

رسا/ آیت‌الله حسینی‌خراسانی، با هشدار به خطر تحریف و انحراف خط، منش و سیره امام راحل در جامعه، گفت: همواره امام راحل به تقابل میان اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی تأکید داشتند و ایشان نیز از جبهه حق با عنوان پا برهنگان، مستضعفان و محرومان و کوخ نشیان یاد و جبهه باطل را با عنوان مرفهان بی درد و کاخ نشیان معرفی کردند. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار کرد: سیره امام خمینی(ره) این گونه بوده که همواره طبقه کوخ نشین را بر طبقه کاخ نشین تقدم و ارزش می‌دادند؛ از این رو امام راحل فرمودند که یک موی کوخ نشینان بر همه کاخ نشینان ترجیح دارد. عضو جامعه مدرسین قم اظهار داشت: سیره امام خمینی(ره) همواره بر ساده زیستی و بی رغبتی به تجملات دنیا بوده است و اگر برخی از نزدیکان ایشان به رفاه و تجملات روی آورده باشند؛ انحراف از سیره امام خمینی(ره) صورت گرفته است.

**بازرسی‌های آژانس ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

مهر/ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جلسه این کمیسیون، گفت: طبق گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد. عمویی  همچنین با اشاره به سخنان صالحی درباره روند نصب سانتریفیوژهای نسل جدید IR۲M و 6IR در تأسیسات فردو و نطنز، گفت: طبق گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، در موعد مقرر شده در قانون نصب آبشارهای این نوع از سانتریفیوژها هم تکمیل و گازدهی خواهد شد.

**ورود تجهیزات  ارتش آمریکا به سوریه

مهر/ ارتش آمریکا تجهیزات نظامی جدیدی را در قالب یک کاروان لجستیک از طریق گذرگاه غیرقانونی الولید عراق وارد سوریه کرد. بر اساس گزارش رسانه‌های سوری، ارتش آمریکا به منظور افزایش پشتیبانی از نیروهای مستقر در پایگاه‌های نظامی خود واقع در سوریه اقدام به ارسال تجهیزات کرده است. نظامیان آمریکایی ۲۳ دستگاه کامیون و خودروی زرهی و تانک به مناطق حومه حس که وارد کرده‌اند.

**واکنش آمریکا به حملات نیروهای یمن به عربستان

مهر/ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به حملات نیروهای یمن به خاک عربستان سعودی واکنش نشان داد. ند پرایس که کشورش از حامیان ائتلاف سعودی متجاوز به یمن است بدون اشاره به حملات بی رحمانه این ائتلاف به غیرنظامیان در یمن، حملات نیروهای یمنی به خاک عربستان سعودی را محکوم کرد. وی همچنین ادعا کرد که حملات یمنی‌ها موجب تهدید غیرنظامیان و مانعی برای روند صلح در یمن است. پرایس گفت: ما از حوثی‌ها (نیروهای انصارالله) می‌خواهیم که حملات خود علیه عربستان سعودی را متوقف سازند و برای دستیابی به صلح با نمایندگان سازمان ملل و آمریکا همکاری نمایند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: آمریکا متعهد به یاری عربستان سعودی برای دفاع از سرزمین‌های خود در برابر حملات گروههای متحد ایران است.

**کاخ سفید: آماده مذاکره با ایران هستیم

مهر/ یک مقام کاخ سفید گفت که واشنگتن از مخالفت ایران با برگزاری نشست درباره برجام با حضور آمریکا مأیوس شده است. وی در عین حال از آمادگی آمریکا برای «مذاکرات هدفمند» با ایران درباره برجام خبر داد. این مقام کاخ سفید افزود: ما درباره بهترین راهکار پیش رو با شرکای خود در ۵+۱ رایزنی خواهیم کرد. روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال ادعا کرد که ایران پیشنهاد اروپا مبنی بر مذاکره هسته‌ای مستقیم با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای را رد کرده است. وال استریت ژورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی در این خصوص نوشت که ایران پیشنهاد اروپا مبنی بر مذاکره مستقیم با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای را رد کرده است. بر اساس این گزارش، دیپلمات‌های ارشد مذکور اعلام کردند که ایران گفته است که تحریم‌های هسته‌ای باید لغو شوند.

**حمله‎ هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق

تسنیم/ منابع رسمی در سوریه از شنیده شدن صدای چند انفجار در دمشق و احتمال حمله جدید جنگنده‎های متجاوز رژیم صهیونیستی خبر دادند. همزمان تلویزیون رسمی سوریه گزارش داد که سیستم‌های دفاع موشکی سوریه تجاوز علیه دمشق را دفع کرده‎اند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که چند فروند موشک پرتاب شده از سوی جنگنده‌های متجاوز در آسمان جنوب دمشق منهدم شده است. سانا به نقل از یک منبع نظامی رسمی در سوریه گزارش داد: رژیم صهیونیستی از منطقه جولان اشغالی این تجاوز را انجام داده و برخی  مناطق در اطراف دمشق را مورد حمله قرار داده است.

**با شرکای خود در گروه ۱+۵ برای در پیش گرفتن بهترین راه مشورت خواهیم کرد

تسنیم/ باراک راوید خبرنگار اسرائیلی به نقل از مقامات کاخ سفید نوشت: در حالیکه از واکنش ایران ناامید شده‌ایم اما هنوز آماده تعامل مجدد در مسیر دیپلماسی معنادار به منظور دستیابی به بازگشت متقابل ذیل تعهدات برجامی هستیم. راوید به نقل از مقامات آمریکایی اضافه کرد: با شرکای خود در گروه 1+5 در زمینه بهترین راه برای به پیش رفتن مشورت خواهیم کرد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom