Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز607
دیروز746
در هفته3364
در ماه8351
مجموع2435832

بازدید کنندگان برخط

2
Online

با حکم رهبر معظم انقلاب رئیس و اعضای هیئت امنای مؤسسه امام خمینی(ره) مشخص شدند


رهبر معظم انقلاب تاکید کردند:علاج مشکلات کشور انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد لازم است در خانه‌ها از ادعیه پرمعنای ماه رجب بهره کافی گرفته شود


آیت الله جنتی:مسئولان مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کنند


آیت الله اراکی:محتوای دولت در حاکمیت اسلامی باید برگرفته از مبانی اسلام باشد


وزیر امور خارجه:دولت بایدن سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد 
* جام جم 99/11/30
** حکم رهبر معظم انقلاب برای تشکیل هیات امنای موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)

رهبر معظم انقلاب در حکمی هیات امنای موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی را تشکیل دادند. متن حکم حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به شرح ذیل است:
بسم ا... الرحمن الرحیم. موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی رحمه‌ا... علیه، یادگار ارزنده و پر برکت عالم فقیه و مجاهد مرحوم آیت‌ا... مصباح یزدی است. برکات این مؤسسه مبارک باید بر اساس اهداف ترسیم شده به وسیله خود آن عالم فقید دنبال شود. بدین منظور لازم است هیأت امنائی متشکل از حجج اسلام آقایان حاج شیخ محمود رجبی، حاج شیخ غلامرضا فیاضی، حاج شیخ محمود محمدی‌عراقی، حاج شیخ علی مصباح یزدی و حاج شیخ مجتبی مصباح یزدی تشکیل گردد و مدیریت آن به تبعیت از تشخیص و تصمیم مرحوم آیت‌ا... مصباح بر عهده حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ محمود رجبی بوده باشد. توفیقات حضرات آقایان را از خداوند متعال خواستارم.

* همشهری 99/11/30
** تذکر رئیس جمهور به وزیر اطلاعات

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه چهارشنبه هیأت دولت درباره اظهارات هسته‌ای وزیر اطلاعات گفت: موضع نظام و دولت تغییر پیدا نکرده و فتوای رهبری به قوت خود باقی است و این فتوا چیزی نیست که با یک حرف تغییر کند. واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس جمهور در این زمینه به وزیر اطلاعات تذکری داده است یا خیر، گفت: بله.

* کیهان 99/11/30
** علاج مشکلات کشور انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای در ارتباط تصویری با شماری از مردم تبریز:
ـ آذربایجان همیشه دژ استوار ایران در مقابل حملات بیگانگان بوده است و اگر ایستادگی و جانفشانی مردم این دیار نبود، تعرض دشمنان به مناطق دیگر هم کشیده می‌شد.
ـ هر جا انقلابی عمل کردیم، عقب‌ماندگی نداشتیم اما هرجا از انقلاب کوتاه آمدیم و حرکتی ناشی از کسالت و بی‌توجهی انجام دادیم، عقب‌ماندگی به وجود آمد.
ـ انقلاب اسلامی توانست چهره کشور را از یک کشور عقب‌مانده علمی و از نظر اقتصادی وابسته، به یک کشور آزاد، مستقل، عزیز، سربلند، آبرومند و برخوردار از موفقیت‌های بزرگ علمی تبدیل کند.
ـ اگرچه اجتماعات عبادی به علت شرایط خاص کرونا موقتاً برگزار نمی‌شود اما لازم است در خانه‌ها از ادعیه بسیار خوب و پرمعنای این ماه و توسل و راز و نیاز با پروردگار بهره کافی گرفته شود.
ـ ملت ایران برای پیروزی در مقابل هجمه‌های دشمن به دو چیز نیاز دارد: «استحکام عناصر هویتی» و «افزایش قدرت درونی».
ـ ملت ایران انصافا خسته نشده‌اند که نمونه‌های آن را در تشییع بی‌نظیر شهید سلیمانی و همچنین مراسم ابتکاری پرشور امسال در ۲۲ بهمن دیدیم. اگر همراه این مجاهدت، استقامت و منحرف نشدن از مسیر باشد، مشکلات هم حل خواهد شد.
ـ علت اصلی توطئه‌های گوناگون آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی دولت‌های اروپایی حرکت روبه جلوی انقلاب است.
ـ اگر مشارکت پرُ شور با یک انتخاب درست یعنی انتخاب یک نیروی کارآمد، با ایمان، با انگیزه، علاقه‌مند و پرُ کار همراه شود، علاج دردهای مُزمن کشور و تضمین‌کننده آینده کشور است.
ـ درباره برجام، حرف‌ها و وعده‌هایی گفته می‌شود ولی ما حرف و وعده‌ خوب که نقض و بر ضدّ آن عمل شود، زیاد شنیدیم بنابراین حرف و وعده فایده ندارد و این بار فقط عمل، مهم است. اگر عملِ طرف مقابل را ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد و این بار، جمهوری اسلامی با حرف و وعده قانع نخواهد شد.

** مسئولان مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کنند

دبیر شورای نگهبان در جلسه این شورا ضمن قدردانی از حضور مردم در تمامی صحنه‌های انقلاب، گفت: هر چقدر به خاطر این مردم مقاوم و نجیب از خدای متعال تشکر و به آنها خدمت کنیم، حق مطلب را ادا نکرده‌ایم. آیت‌الله جنتی گفت: به دلیل حضور مردم در تمامی صحنه‌های انقلاب خداوند هم عنایت کرده و نعمت امنیت را به ما ارزانی داشته است که امیدواریم مسئولان نیز قدر حضور مردم را بدانند و مشکلات و مسائل اقتصادی و معیشتی آنها را حل کنند.

** دولت بایدن سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد

وزیر امور خارجه درباره فرصت آمریکا برای احیای برجام گفت: اتفاقاتی که می‌افتد از چند جهت برای آمریکا مهم است؛ یکی اینکه الان یک ماه است که دولت آقای بایدن سیاست فشار حداکثری دولت آقای ترامپ یعنی سیاست بی‌قانونی، قلدری و زورگویی را ادامه می‌دهد. ظریف افزود: آنها خیال نکنند که علیه ایران با سیاست غیرقانونی فشار حداکثری، اهرم‌سازی می‌کند ما هم قصد اهرم‌سازی نداریم. ما اقدامات جبرانی انجام می‌دهیم و اگر آنها خیال می‌کنند یک سیاست شکست‌خورده برایشان اهرم ایجاد می‌کند باید بدانند که در مقابل در ایران هم تحولات روی زمین اتفاق می‌افتد اما من معتقد نیستم بعد از ۵ اسفند زمینه غیرقابل بازگشت است اما آبروی آمریکا کماکان بیشتر می‌رود.

* شرق 99/11/30
** محور گفت‌وگو با گروسی توقف نظارت‌های فراپادمانی است

سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌منظور انجام گفت‌وگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه در رأس هیئتی وارد تهران می‌شود و روز یکشنبه با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مسئولان سازمان دیدار می‌کند». کمالوندی گفت: «مهم‌ترین محورهای این گفت‌وگوها حول موضوعات فنی و ترتیبات اجرائی توقف نظارت‌های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی و اقدامات داوطلبانه فراپادمانی و نحوه ادامه همکاری‌های دو طرف خواهد بود».

** درک نمی‌کنند برجام به نفع همه است

اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در توییتر نوشت: «متأسفانه برخی افراد قادر به درک این موضوع نیستند که برجام، منافع نظام عدم اشاعه هسته‌ای در جهان و به علاوه ایران، آمریکا، اسرائیل، کشورهای حاشیه خلیج فارس و در کل جامعه بین‌الملل را تأمین می‌کند. از نظر منافع خودمان نیز روسیه را در آخرین جایگاه قرار می‌دهد».

* ایران 99/11/30
** سلاح اتمی دربرنامه دفاعی ما جایی ندارد

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه در برنامه دفاعی کشور جایی برای سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته‌ای وجود ندارد و نخواهد داشت، گفت: این تصمیم قاطع نظام است و ایران نمی‌خواهد دارنده و نگهدارنده سلاح هسته‌ای باشد. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه ما پادمان را اجرا کردیم و می‌کنیم، اظهار داشت: ما نمی‌خواهیم فعالیت مخفی هسته‌ای داشته باشیم، نه دیروز، نه امروز و نه فردا، این تصمیم قاطع ما است چه امریکا، اروپا و سازمان ملل بخواهند و چه نخواهند. در این زمینه نظر رهبر معظم انقلاب به‌عنوان فتوا برای ما اصل است و از عهدی که بستیم خارج نخواهیم شد. وی با اشاره به قانون مصوب مجلس درباره اجرای تعهدات هسته‌ای اظهار داشت: دولت با وجود آنکه صراحتاً نظرش را درباره این قانون اعلام کرده است، اما قانون را اجرا خواهد کرد.

** درخواست کمک امریکا از ایران درباره یمن

فرستاده ویژه امریکا در امور یمن با تأکید بر اهمیت نقش ایران برای کمک به حل بحران یمن، از تهران خواست تا «نهایت سعی خود» را برای حل‌وفصل این مناقشه بکار گیرد. «تیموتی لندرکینگ» بدون اشاره به کشتار مردم یمن و بروز یکی از بزرگترین فجایع انسانی در این کشور به‌دست عربستان سعودی و حمایت امریکا و برخی همپیمانان غربی آن از ریاض، ایران را متهم کرد که از حملات حوثی‌ها علیه اهداف غیرنظامی در عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حمایت مالی، آموزشی و تدارکاتی کرده و نقشی منفی در یمن ایفا کرده است. وی از تهران خواست تا از اقدام بین‌المللی برای پایان دادن به مناقشه یمن حمایت کند.

** ادعای وزیر کشور ترکیه درباره حضور عناصر پ.ک.ک در ایران

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه، طی سخنانی در پارلمان این کشور که درباره عملیات ترکیه در کردستان عراق برگزار شده بود با بیان اینکه شمار تروریست‌ها (عناصر پ‌ک‌ک) در ترکیه به کمتر از ۳۰۰ نفر رسیده است، ادعا کرد که در ایران و عراق ۵ هزار نفر از این عناصر وجود دارند. همچنین در سوریه نیز ۱۵ هزار تروریست (عناصر‌ ی‌پ‌گ) حضور دارند.

* جمهوری اسلامی 99/11/30
** اختصاص 8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی در سال آینده

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 از تصمیم این کمیسیون برای اختصاص 8 میلیارد دلار به بخش سلامت و تامین کالاهای اساسی در سال آینده با ارز 4200 تومان خبر داد. رحیم زارع افزود: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق، مقرر شد کمیته متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، وزرای اقتصادی، صنعت و کشاورزی بر نحوه اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی و دارو نظارت کنند و گزارش آن را به کمیسیون بودجه مجلس ارائه کنند تا در سال آینده شاهد توزیع کالا با این ارز باشیم و از تورم و افزایش قیمت جلوگیری شود.

** وزارت خارجه عراق جزئیات سفر پاپ را تشریح کرد

قائم مقام وزارت خارجه عراق در جلسه‌ای درباره جزئیات سفر پاپ فرانسیس به عراق گفت: "سفر پاپ به عراق تاریخی خواهد بود و تاثیر بزرگی بر عراق و حمایت از مسیحیان این کشور خواهد داشت و سخنرانی اصلی پاپ در شهر تاریخی «اور» مقام حضرت ابراهیم(ع) خواهد بود". «نزار الخیر الله» افزود: "این سفر دارای جنبه دینی ارزشمندی است و تماس با نجف اشرف، ذیقار، نینوا و اقلیم کردستان عراق درباره سفر پاپ در جریان است و کمیته‌های تهیه مقدمات را تشکیل داده ایم". وی خاطرنشان کرد که دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر دینی عراق در شهر نجف اشراف حاوی هیچ گونه امضا یا توافقنامه‌ای نخواهد بود. پاپ طبق برنامه قرار است 15 تا 18 اسفند به عراق سفر کند.

* وطن امروز 99/11/30
** تثبیت قدرت در اقیانوس هند

رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند با رژه یگان‌های شناور شرکت‌کننده در رزمایش از مقابل ناوشکن «جمهوری اسلامی ایران - جماران» پایان یافت. رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند از سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ ماه آغاز و در طول ۲ روز گذشته تمرینات متنوعی در دریا شامل تمرین انواع صورت‌بندی‌های آفندی، تیراندازی شبانه و روزانه علیه اهداف مشخص، عملیات بالگرد و پهپاد و اجرای عملیات نفوذ از سطح و نفوذ از هوا به منظور رهایی کشتی‌های مورد تعرض قرار گرفته و همچنین امداد و نجات مصدومان، اطفای حریق کشتی آسیب دیده و عملیات یدک کشتی به بندرگاه و در نهایت رژه دریایی با موفقیت انجام شد.

** شهادت ۳ تن از سربازان گمنام امام زمان در سیستان‌و‌بلوچستان

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات اعلام کرد: به دنبال اقدامات اطلاعاتی روی یکی از باندهای جرائم سازمان‌یافته استان سیستان‌وبلوچستان، 3 تن از سربازان جان برکف گمنام امام زمان(عج) در اداره‌کل استان، حین انجام وظیفه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

** شکایت 220 هزار نفر از رئیس‌جمهور به کمیسیون اصل 90 مجلس

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس از شکایت 220 هزار نفر از آحاد مختلف مردم پیرامون مسائل اقتصادی، فرهنگی‌، اجتماعی و سیاسی از رئیس‌جمهور به این کمیسیون خبر داد. علی خضریان افزود: موضوع افزایش تعمدی نرخ ارز، بی‌توجهی به تولید داخلی و واردات بی‌رویه، استفاده از افراد با تابعیت دوگانه در مسؤولیت‌های کلیدی دولتی، عدم تحقق وعده رفع تحریم، عدم توجه به ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، بی‌توجهی به مدیریت بورس و از بین رفتن سرمایه‌های مردم در این بازار و اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه‌ها برخی از موضوعاتی است که در این شکایت‌نامه تقدیم کمیسیون شده است که نیازمند بررسی دقیق حقوقی و اثبات ادعاهای مطروحه است.

* جوان 99/11/30
** تأکید بر لزوم گسترش و تعمیق همکاری‌های دفاعی ایران و ژاپن

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزیر دفاع ژاپن در تماسی تصویری بر گسترش و تعمیق همکاریهای دوجانبه تأکید کردند. سرتیپ حاتمی و کیشی نوبوئو طی گفت‌وگویی تصویری موضوعات دوجانبه و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند. در این گفت‌وگو در خصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه از جمله در مرکز امنیت دریانوردی اقیانوس هند در چابهار و همچنین انتقال تجربیات نیروهای مسلح دو کشور در رابطه با مقابله با ویروس کرونا و سایر حوزه‌ها تبادل نظر شد.

** پارلمان فرانسه قانون «منع اسلام سیاسی» را تصویب کرد

لایحه «ارزش‌های جمهوری» که از اوایل فوریه در مجمع ملی فرانسه در دست بررسی بود، با ۳۵۴رأی موافق در برابر ۱۵۱ رأی مخالف، تصویب شد. مصوبه برای اجرایی شدن باید در پایان ماه مارس از رأی سنا نیز بگذرد. طبق قانون «منع اسلام سیاسی»، تمامی کودکان فرانسوی باید از سه سالگی به بعد در یک مدرسه عمومی و به رسمیت شناخته شده، درس بخوانند. بر اساس مصوبه، کارکنان دولت باید بی‌طرفی مذهبی داشته باشند و هرگونه تهدید یا تهاجم مبتنی بر انگیزه‌های اسلام‌گرایانه نیز می‌تواند به سه سال زندان و تا ۷۵ هزار یورو جریمه نقدی منجر شود.

* آفتاب یزد 99/11/30
** امکان خرید واکسن کرونا برای ایران از طریق کانال مالی سوییس

آنتی بارتشی، سخنگوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس گفت: مقامات سوییسی به طور منظم در تماس با وزارت خزانه داری آمریکا هستند. با توجه به نگرانی‌های موجود در جامعه ایران برای خرید واکسن، بارتشی در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان استفاده از این کانال برای خرید واکسن کرونا یا وجود برنامه‌ای در اینده برای انجام این کار گفت: اگر با توجه به کووید-۱۹ چنین نیازی وجود داشته باشد، صادرکنندگان سوییسی می‌توانند تراکنش‌های مالی خود را برای انجام این کار از طریق کانال مالی سوییس انجام دهند.

** دومین طرح استیضاح دژپسند کلید خورد

نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه طرح استیضاح وزیر اقتصاد ۲۷ امضا دارد، افزود: طرح استیضاح فرهاد دژپسند برای سپری شدن مراحل قانونی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است. محمودزاده در تشریح محورهای استیضاح وزیر اقتصاد، بیان کرد: تخلف در واگذاری شرکت‌های دولتی وعدم رعایت اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوصی‌سازی، سیاست‌های پولی و مالی غلط، عدم رعایت سیاست‌های پولی اقتصاد مقاومتی، ضعف در تنظیم سیاست‌های اقتصادی و پولی کشور، نرخ پایین رشد اقتصادی، عدم کنترل بازار سرمایه، عدم هدایت نقدینگی به سمت تولید مولد و همچنین‌عدم حمایت از دهک‌های پایین جامعه از جمله محورهای استیضاح وزیر اقتصاد است.

* رسالت 99/11/30
** پیش از هر مصوبه‌ای باید به زندگی مردم توجه کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه دیروز کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به آغاز بررسی لایحه اصلاح شده بودجه در این کمیسیون، گفت: ما در تصمیم‌گیری درباره بودجه ۱۴۰۰ باید علاوه بر اینکه برای یک سال آینده فکر می‌کنیم باید تلاش کنیم نگاه بلندمدت داشته باشیم. قالیباف تأکید کرد: بودجه نه متعلق به مجلس است نه دولت، این بودجه، بودجه مردم است و پیش از هر تصمیمی که می‌گیریم باید زندگی مردم را مقابل چشمانمان تصور کنیم و بر اساس همین مهم تصمیم‌گیری کنیم. اصلاح ساختار بودجه نیز نه مسئله مجلس است نه دولت بلکه مسئله نظام جمهوری اسلامی و مردم است. قالیباف با اشاره به مسئله مهم حقوق بازنشستگان و کارمندان در لایحه بودجه ۱۴۰۰، تأکید کرد: در افزایش دستمزد و حقوق باید عدالت را رعایت کنیم.

* مردم سالاری 99/11/30
** تاکید ایران، روسیه و ترکیه برای اجرای توافقات ادلب

در بیانیه پایانی پانزدهمین نشست آستانه در سوچی روسیه که در ۱۷ بند صادر شد، ترکیه و ایران نسبت به تقویت شبه نظامیان در ادلب ابراز نگرانی و بر لزوم اجرای توافقات ادلب تاکید کردند. در بیانیه این نشست روسیه، ترکیه و ایران تصرف و انتقال درآمدهای نفتی سوریه را محکوم و بر تعلق این منابع به دولت سوریه تاکید کردند. در این بیانیه سه کشور مجددا بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود در قبال حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور سازمان ملل تأکید کردند روسیه، ترکیه، ایران همچنین ابراز عقیده کردند که درگیری سوریه هیچگونه راه حل نظامی ندارد.

* آرمان ملی 99/11/30
** گفت‌وگوي روحاني با مرکل درباره برجام

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس‌‌جمهوري در حساب کاربري خود در توئيتر از گفت‌وگوي حجت‌الاسلام والمسلمین روحاني رئيس‌جمهوري با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان درباره برجام خبر داد. معزي نوشت: «حسن‌ روحاني عصر ديروز با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت‌وگوي تلفني داشت. اين گفت‌وگو نخستين تماس رهبران تروئيکاي اروپايي با رئيس‌جمهوري در دور تازه‌ تلاش‌هاي ديپلماتيک براي حفظ برجام پس از تغييرات در واشنگتن است».

* قدس 99/11/30
** ۱۴ شرکت ایرانی متقاضی تولید واکسن کرونا هستند

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حوزه تولید داخل، ۱۴شرکت متقاضی تولید واکسن (۱۰۰درصد داخلی) هستند. شانه‌ساز با تأکید بر اینکه تاکنون تنها یک درصد مردم دنیا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، خاطرنشان کرد: کشورهایی که واکسیناسیون خود را به نسبت زودتر آغاز کرده‌اند در فاز سه مطالعات بالینی مشارکت داشته‌اند، در حالی که تاکنون در ایران هیچ واکسن وارداتی پیش از تأیید واکسن در کشور سازنده و یا سایر کشورها اجازه مصرف دریافت نکرده است.

* اعتماد 99/11/30
** دور جديد گفت‌وگوهاي سياسي ايران و ايرلند

«سيدعباس عراقچي» معاون سياسي وزير امور خارجه و «سونيا هايلند» مدير سياسي وزارت امور خارجه و تجارت ايرلند كه كشورش عضو غيردائم شوراي امنيت و تسهيل‌گر قطعنامه ۲۲۳۱ است، دور جديد گفت‌وگوهاي سياسي ايران و ايرلند را از طريق ويديوكنفرانس برگزار كردند. در اين گفت‌وگوها آخرين تحولات مربوط به برجام و همكاري‌هاي دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي دو كشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

* اطلاعات 99/11/30
** بهداشت جهانی مانع ادامه سیاست‌های غیرانسانی آمریکا علیه ایران شود

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه کشورمان گفت: اگر ایران در برهه کنونی با تحریم‌ها مواجه نبود جزو نخستین کشور‌هایی بود که واکسن لازم برای مقابله با کرونا و تامین ایمنی مردم را تهیه می‌کرد. جهانگیری در دیدار با مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از سیاست‌های رئیس جمهوری سابق آمریکا و تاکید بر این که انتظار داریم سازمان جهانی بهداشت محدودیت‌های ایران را در تامین واکسن مورد نیاز متوجه باشد و به ما برای تهیه مقدار لازم این واکسن کمک کند، گفت: تحریم‌های آمریکا سیاستی است که مبارزه با ویروس کرونا را تضعیف می کند و باید تلاش شود تا آمریکایی‌ها از این اقدام غیرانسانی دست بردارند.

** بهره‌برداری از ۴ طرح صنعتی و معدنی با دستور رئیس‌جمهوری

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: چهار طرح صنعتی و معدنی در استان‌های هرمزگان، کرمان و مازندران امروز با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می‌شود. زرندی گفت: طرح‌های افتتاحی صنایع معدنی شامل اسکله شماره پنج بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب و فاز اول مجتمع گندله سازی مادکوش بندر عباس در استان هرمزگان و واحد گندله سازی شماره یک گهر زمین سیرجان در استان کرمان می‌باشد. وی اضافه کرد: همچنین پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر پارس جویبار همزمان با سایر طرح‌های اشاره شده در استان مازندران افتتاح خواهد شد.

* شهروند 99/11/30
** اختصاص ۹.۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و دارو

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: «از ابتدای سال جاری ٩,٢ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی دارو و تجهیزات پزشکی تأمین شده است.» همتی اظهار کرد: «علیرغم مشکلات ناشی از تأثیر شیوع ویروس کرونا در امور تجاری و تأمین ارز در ابتدای سال، بانک مرکزی و صادرکنندگان تا کنون ۳۲ میلیارد دلار برای واردات کشور تأمین ارز کرده‌اند.»


*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
 
**محتوای دولت در حاکمیت اسلامی باید برگرفته از مبانی اسلام باشد

مهر/ آیت‌الله اراکی درآئین رونمایی از کتاب نظریه کاربردی اسلامی که به همت جبهه دولت اسلامی برگزار شد با بیان اینکه محتوای دولت در حاکمیت اسلامی باید برگرفته از مبانی اسلام باشد نه مکتب‌های بیگانه عنوان کرد: انقلاب اسلامی با همه فراز و نشیب‌هایی که در طول این چهل سال داشت همیشه در حال پیشرفت بوده و انتقاد امروز ما به دولت‌های پیشین به معنای آن نیست که آن دولت‌ها در تحقق مسیر پیشرفت کاری نکردند بلکه مقصود ما آن است که آن پیشرفتی که از یک نظام اسلامی در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب انتظار می‌رفت هنوز به دست نیامده است.
عضو جامعه مدرسین با تاکید بر اینکه نظام اسلامی باید مبتنی بر محتوای اسلام ناب باشد، گفت: نظام اقتصادی، نظام فرهنگی، نظام سیاسی و نظام اجتماعی جامعه اسلامی باید برخواسته از مبانی فقهی و محتوای اسلامی باشد.

**نگران آینده حقوق بشر در آمریکا هستیم

ایسنا/ محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن و از رهبران برجسته جنبش انصارالله با انتشار پیامی در توییتر نسبت به وضعیت حقوق بشر در آمریکا ابراز نگرانی کرد.
وی در این باره نوشت: "ما نگران حقوق بشر در آمریکا به دلیل بازداشت دانشجویان یمنی به اتهام ارتباط با انصارالله و آزاد نکردن آنها برای ادامه تحصیلات دانشگاهی‌شان هستیم."الحوثی پس از آن نسبت به وضعیت حقوق بشر در آمریکا ابراز نگرانی کرده است که مقامات امنیتی واشنگتن هفته گذشته یک دانشجوی یمنی را به ارتباط با انصارالله متهم کرده و وی را بازداشت کردند.

  **می‌خواهیم از برجام فراتر برویم و مدتش را افزایش دهیم

تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه "از تهدیدهای ایران مبنی بر توقف اجرای پروتکل الحاقی مطلع هستیم" تأکید کرد: می‌خواهیم از این توافق فراتر برویم و آن را تقویت کنیم و مدتش را افزایش دهیم. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری گفت: این اقدام ایران در ادامه گام‌هایی است که این کشور در مسیر نقض تعهدات هسته‌ای خود برداشته است.
وی افزود: خبر خوب این است که همه این اقدامات قابل بازگشت هستند و مسیر دیپلماسی همچنان باز است. پرایس ادامه داد: ایران باید همکاری بموقع و کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد. سحنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: اقدامات ایران نه‌تنها باعث نگرانی ایالات متحده و متحدانش شده است، بلکه همه جهان را نگران کرده است.

**دوسوم کارشناسان خاورمیانه خواستار بازگشت بدون پیش‌شرط بایدن به برجام هستند

تسنیم / نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد دوسوم کارشناسان و تحلیلگران سیاسی خاورمیانه بر این باورند که جو بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای ایران بازگردد.
بر اساس این گزارش، در حالی که مقام‌های دولت جدید آمریکا بارها خواستار آن شده‌اند که ایران در ابتدا به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد و هر گونه توافق جدیدی با تهران باید شامل مسائل دیگر مورد نظر ایالات متحده این نظرسنجی و تحقیق نشان می‌دهد 67 درصد کارشناسان و تحلیلگران سیاسی خاورمیانه گفته‌اند که بهترین راهبرد سیاست خارجی که می‌تواند بیشترین نتایج مفید را برای ایالات متحده به‌همراه داشته باشد، بازگشت سریع دولت بایدن به توافق هسته‌ای 2015 با ایران است.

**هیچ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداشته‌ایم

تسنیم/ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت که شرایط در دولت بایدن تغییری نکرده است و ایران هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت. مجید تخت‌روانچی در ادامه گفت: «حتی هنوز تغییری در محدودیت‌های شخص او در نیویورک پدید نیامده است.
وی در پاسخ به این سؤال که "آیا زمان ضرب‌الاجل ایران برای خروج از پروتکل الحاقی تغییر کرده است؟" اظهار داشت: قبل از اینکه به سؤال شما پاسخ دهم باید بگویم که ما گزارش‌های متعدد آژانس را داریم که کاملاً نشان می‌دهد همکاری ایران با آژانس به‌صورت کامل انجام شده است.
وقتی که ایالات متحده به‌صورت غیرقانونی از برجام خارج شد، دیگر کشورهای باقیمانده در برجام به ما اصرار داشتند که رفتاری مشابه آمریکا نکنیم و از توافق خارج نشویم چرا که آنها خسارت‌های ایران را جبران می‌کنند.

**مخالفت نیمی از آمریکایی‌ها با حضور ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴

فارس/ علی‌رغم تلاش‌های تبلیغاتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، اما نیمی از مردم این کشور خواستار جلوگیری از حضور وی در انتخابات چهار سال بعد هستند. نظرسنجی مشترک مؤسسه «هریس ایکس» و نشریه «هیل» نشان داد که ۵۱ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند ترامپ نباید اجازه حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی را داشته باشد.
به نوشته وبگاه هیل، در این تحقیق که از تاریخ دوازدهم تا پانزدهم فوریه انجام گرفته، ۴۹ درصد از مردم آمریکا نیز با حضور ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ موافقت کردند.

**رزمایش‌های مرکب دریایی را با کشورهای بیشتری برگزار خواهیم کرد

مهر/ سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی از ابراز تمایل کشورهای شمال اقیانوس هند برای حضور در این رزمایش خبر داد و گفت: رزمایش‌های سال‌های آینده با تعداد شرکت‌کنندگان بیشتری برگزار خواهد شد.
امیر طحانی، اظهار داشت: رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند متشکل از یگان‌هایی از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و یگان‌های منتخبی از نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین یگان‌هایی از نیروی دریایی کشور روسیه به مدت سه روز در منطقه شمال اقیانوس هند به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع برگزار شد و خوشبختانه توانستیم به تمام اهداف از پیش تعیین شده دست بیابیم.

**واکنش تلافی جویانه دمشق به حملات اسرائیل در راه است

مهر/ الکساندر لاورنتیف فرستاده پوتین در امور سوریه به حملات رژیم صهیونیستی به سوریه واکنش نشان داد. وی افزود: صبر دولت سوریه درباره حملات اسرائیل به این کشور هم حدی دارد و دیر یا زود صبرش لبریز خواهد شد.
وی در پاسخ خبرنگار روزنامه کامرسانت در حاشیه نشست آستانه ۱۵ در سوچی روسیه درباره اینکه آیا در رایزنی‌ها میان روسیه و رژیم صهیونیستی درباره حملات مداوم رژیم صهیونیستی هم بحث شده است، گفت: اطلاعی از فحوی این رایزنی‌ها ندارم اما فرصتی به توافق درباره توقف حملات می‌دهد. موضع مسکو در مخالفت با این حملات است. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه همواره تاکید کرده است که این حملات قابل قبول نیست.

**پایگاه آمریکایی هدف قرار گرفته در اربیل مرکز آموزش حملات سایبری بود

تسنیم/ یک  تحلیلگر مسائل سیاسی عراقی تأکید کرد: در جریان حمله موشکی اخیر به اربیل، یک پایگاه آمریکایی که مرکز آموزش حملات سایبری علیه کشورهای منطقه بود، هدف قرار گرفت.
«عباس العرداوی» تأکید کرد: این پایگاه آمریکایی در راستای آموزش نیروها جهت انجام حملات سایبری مورد استفاده قرار می‌گرفت و من معتقدم اختلافات میان جریان‎های کُرد، عامل این رخداد بوده است.وی افزود: همه نشانه‌ها این واقعیت را نشان می‌دهد که این حمله از سوی طرف‌هایی در داخل اقلیم کردستان انجام شده است و هیچ ارتباطی با حشد شعبی ندارد. العرداوی در ادامه گفت: در این پایگاه آمریکایی، نظامیان عقب‌نشینی‌کرده از سوریه حضور دارند و کنار آنها گروههایی به‌عنوان ارتش سایبری آمریکا تحت آموزش قرار گرفته‌اند که مأموریت اصلی آنها فتنه‌افکنی و ایجاد منازعه و درگیری در عراق و کل منطقه است.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom