Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز600
دیروز746
در هفته3357
در ماه8344
مجموع2435825

بازدید کنندگان برخط

1
Online

آیت‌الله العظمی نوری همدانی:فرهنگ نماز باید در جامعه توسعه و ترویج یابد


فارن پالیسی:برجام اهرم فشار آمریکاست ایران با اقتصاد مقاومتی فشار حداکثری را مهار کرد


آیت الله حسینی بوشهری:باید از فرصت اعتکاف برای استفاده معنوی در تمام سال بهره برداری شود


آیت الله خاتمی:انتخابات هیئت رئیسه مجلس خبرگان چهارم اسفند برگزار می‌شود


حجت الاسلام والمسلمین آشتیانی:افزایش کارکرد مساجد در تراز نظام اسلامی مستلزم ساماندهی و برنامه‌ریزی منظم می‌باشد 
* جام جم 99/11/29
** طرح شفافیت آرا دوباره در دستور کار قرار گرفت

نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز با بررسی مجدد طرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین‌نامه موافقت کردند. طرح مجدد شفافیت آرای نمایندگان مستند به ماده۱۳۰ آیین نامه داخلی به رأی گذاشته شده بود. این موافقت پس از درخواست ۵۰نماینده مجلس برای بررسی مجدد طرح شفافیت آرای نمایندگان از هیات رئیسه صورت گرفت.

* همشهری 99/11/29
** جوابیه نیروهای مسلح به وزیر اطلاعات

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای به اظهارات وزیر اطلاعات درباره ترور شهید فخری‌زاده واکنش نشان داد. در بخشی از این بیانیه آمده است که وزیر اطلاعات حتماً می‌داند که وفق قوانین و مقررات، افراد اخراجی از نیروهای مسلح، از جمله فرد مورد ادعای ایشان، پس از اخراج در سال93 با نیروهای مسلح به‌طور کامل قطع ارتباط نموده و فاقد هویت نظامی است؛ به همین دلیل جرم امنیتی وی همانند سایر آحاد جامعه در حیطه مأموریت و مسئولیت وزارت اطلاعات قرار می‌گیرد.

* کیهان 99/11/29
** برجام اهرم فشار آمریکاست/ایران با اقتصاد مقاومتی فشار حداکثری را مهار کرد

فارن پالیسی در گزارشی با ‌اشاره به اینکه برجام اهرم فشار آمریکاست، تاکید کرد: ایران با اقتصاد مقاومتی فشار حداکثری را مهار کرد. این پایگاه آمریکایی در یادداشتی ضمن تاکید بر بی‌اثر بودن حفظ رویکرد و استراتژی فشار حداکثری، نوشت: تهران در مقابل فشار حداکثری، اهرم فشار خود را از طرق مختلفی مانند افزایش توانمندی نظامی در خلیج ‌فارس، افزایش فعالیت‌های هسته‌ای، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصاد مقاومتی، تنوع اقتصادی و. . . افزایش داد. فارن پالیسی تاکید کرد: با همه تحریم‌های به کار گرفته شده توسط دولت قبلی آمریکا، ایران امروز به هیچ وجه در آستانه سقوط یا فروپاشی قرار ندارد. پیش‌بینی می‌شود که ایران در سال ۲۰۲۱ شاهد یک بهبود اقتصادی نیز باشد.

** انتخابات هیئت رئیسه مجلس خبرگان چهارم اسفند برگزار می‌شود

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان اعلام کرد: انتخابات هیئت رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی این مجلس، روز دوشنبه چهارم اسفند در ساختمان سابق مجلس برگزار می‌شود. آیت‌الله خاتمی افزود: این انتخابات، نخستین دستور کار هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان است. وی ادامه داد: در این انتخابات، اعضای هیئت رئیسه اعم از رئیس، نواب، منشی‌ها و کارپردازان برگزیده می‌شوند و اگر فرصت شود، اعضای کمیسیون‌ها نیز انتخاب می‌شوند وگرنه طبق اختیارات هیئت رئیسه، اعضای سابق کمیسیون‌ها ابقا خواهند شد. وی اصلاح آیین‌نامه انتخابات این مجلس را دستور کار دوم این دوره از اجلاس خبرگان برشمرد.

** باید ریشه‎های مفاسد خشکانده شوند، مردم تکرار یک فساد مشابه را نمی‌پذیرند

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هر زمان که در راستای رفع علت‌های وقوع جرم حرکت شود، معلول‌ها هم از بین خواهند رفت، گفت: مردم نمی‌پذیرند که یک فساد مشابه برای چند بار در جامعه تکرار شود؛ باید ریشه‎های مفاسد خشکانده شوند. آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم، افزود: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم دارند؛ نمی‌توان دستگاه و مدیریتی را بدون ماموریت پیشگیری از وقوع جرم تصور کرد. وی ادامه داد: برای نظام اسلامی ما که بیش از ۴۰ سال از آن می‌گذرد و هم در نگاه جهانیان توفیقات بسیاری داشته و هم افق روشنی را پیش روی خود می‎بیند، زیبنده نیست که نرخ جرایم در آن بالا داشته باشد.

* شرق 99/11/29
** ایران از برجام خارج نشده که بخواهد به آن بازگردد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج نشده که حالا بخواهد به آن بازگردد و کاهش تعهدات تهران در قبال این توافق، در چارچوب ماده ۳۶ آن است. تخت‌روانچی افزود: چطور از ایران که در برجام هست، انتظار می‌رود گام اول را بردارد؟ وی افزود: براساس ماده ۳۶، وقتی یکی از اعضای برجام مرتکب نقض آشکار و شدید می‌شود، این اختیار به ایران داده می‌شود که یا به‌طور‌کلی یا برخی از تعهداتش را انجام ندهد و ما گزینه دوم را انتخاب کردیم.

* ایران 99/11/29
** اهداف دشمن برای ایجاد قحطی کالاهای ضروری ناکام ماند

رئیس جمهوری در دویست‌وچهارمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تأکید بر اجرای برنامه‌ها و مؤلفه‌های مطرح در گزارش ارائه شده، گفت: موفقیت و پیروزی بزرگی در خنثی‌سازی هدف شوم و اصلی دشمن مبتنی بر ایجاد قحطی و فشار غیرقابل تحمل و کمبود در تهیه کالاهای ضروری و در نتیجه ایجاد بهم ریختگی در کشور به‌دست آمد و هدف‌گذاری دشمن کاملاً ناموفق و ناکام ماند. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در مورد برنامه سال ۱۴۰۰ برای تأمین کالاهای اساسی گفت: دولت با قوت تدابیر و سیاست‌های معیشتی خود را ادامه خواهد داد و هرجا که حقوق مردم در میان باشد، تمام قد از معیشت مردم و تأمین کالاهای اساسی با ارز ترجیحی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز گنجانده شده، دفاع می‌کند تا در سال آینده نیز مردم در تأمین کالاهای خود با مشکلات روبه‌رو نشوند.

** پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه جهانگیری زمینه همکاری‌های خوبی را فراهم کرد

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری:
ـ آنچه در اصفهان رخ داد، فقط توهین به رئیس‌جمهوری نبود بلکه حمله به تدابیر رهبری معظم و ایجاد اختلال در این تدابیر بود.
ـ به دولت اجازه داده شد طی ۶ ماه ابتدای سال برای تغییر نرخ ارز و بهبود معیشت مردم برنامه‌ریزی لازم را صورت دهد.
ـ در اصلاحیه لایحه بودجه در مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان نسبت به لایحه اول افزایش داشته‌ایم و نسبت به مصوبه تلفیق ۳۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش داشته‌ایم.
ـ نامه معاون اول رئیس‌جمهوری به رهبر معظم انقلاب به موضوع ارز و هم کلیات بودجه اختصاص داشت و پاسخ ایشان زمینه همکاری‌های خوبی را فراهم کرد.
ـ معتقدیم اختلاف جاری درباره برجام باید به روش دیپلماتیک حل شود. هر نوع اقدام ضروری و مقتضی دیگر نیز ذیل تصمیمات کلان درباره برجام در شورای عالی امنیت ملی و با در نظر گرفتن همه ابعاد منافع و مصالح ملی اتخاذ خواهد شد.
ـ پیام رهبر معظم انقلاب کاملاً روشن بود یعنی رفع کامل تحریم‌ها و بازگشت ما به همه تعهدات برجامی خودمان است. قطعاً این آن چیزی است که به طور مشخص حرف و سخن ایرانی و ملت ایران است که چارچوب‌های ما را مشخص می‌کند.

* جمهوری اسلامی 99/11/29
** افتتاح 286 طرح تعاونی در سراسر کشور

286 طرح تعاونی در سراسر کشور به بهره‌برداری رسید. در این مراسم پنج طرح تعاونی از پنج استان کشور از طریق ارتباط مستقیم با محل برگزاری مراسم افتتاح شد. ارزش روز سرمایه‌گذاری این طرح‌ها دو هزار و 543 میلیارد تومان است. با افتتاح این طرح‌ها برای هشت هزار و 301 نفر شغل ایجاد می‌شود، سرانه شغلی هر طرح 29 فرصت شغلی و سرانه سرمایه‌گذاری برای هر شغل نیز 377 میلیون تومان است. 25 درصد طرح‌های افتتاحی در روستاها و 75 درصد در مناطق شهری است.

** وزارت خارجه تلاش مشکوک برای انتساب حادثه اربیل به ایران را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه با توجه به اخبار منتشر شده در خصوص حادثه دوشنبه شب اربیل و برخی شایعات مشکوک در این ارتباط اظهار داشت: ضمن این‌که این شایعات رد می‌شود، تلاش مشکوک برای انتساب آن به ایران نیز محکوم است. خطیب‌زاده تاکید کرد: ایران، ثبات و امنیت عراق را یک امر کلیدی برای منطقه و همسایگان دانسته و هرگونه اقداماتی که برهم زننده نظم و آرامش در این کشور است را مردود می‌شمارد. سخنگوی وزارت امور خارجه با مشکوک توصیف کردن این قبیل اقدامات از دولت عراق خواست نسبت به پیگیری و برخورد با عاملان این اقدامات دستورات لازم را صادر کند.

** گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور ایران و سوئیس درباره برجام

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌ جمهوری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: عصر دیروز (سه‌شنبه) حسن روحانی با رئیس‌جمهوری سوییس گفت وگویی 30 دقیقه‌ای داشت. معزی افزود: برجام، روابط دوجانبه، کانال مالی سوییس و همچنین امنیت و ثبات منطقه‌ای موضوعات این گفت‌وگوی تلفنی بودند.

* وطن امروز 99/11/29
** سفارت ایران در اتیوپی ادعای نیویورک‌تایمز را رد کرد

 بخش رسانه‌ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی ادعای روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز مبنی بر نقشه ایران برای حمله به سفارت امارات عربی متحده در این کشور را رد کرد و افزود: این اتهامات بی‌اساس توسط رسانه‌های معاند وابسته به رژیم صهیونیستی ساخته شده و توسط آنها پردازش می‌شود. سفارت جمهوری اسلامی ایران در آدیس آبابا اضافه کرد: نه اتیوپی و نه امارات عربی متحده حرفی درباره دست داشتن ایران در این مسائل نزده‌اند. روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی ادعایی، ایران را متهم به دست داشتن در نقشه حمله به سفارت امارات عربی متحده در اتیوپی معرفی کرد.

** گفت‌وگوی وزرای خارجه آلمان و فرانسه درباره برجام

وزارت خارجه آلمان در پیامی توئیتری نوشت: ماس و لودریان وزرای خارجه آلمان و فرانسه پیش از نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپایی، درباره مسائل جاری از جمله حفظ برجام، «کووید-19» در اروپا و سایر موضوعات گفت‌وگو داشته‌اند.

** واکنش سازمان ملل به تصمیم ایران برای محدودسازی بازرسی‌های آژانس

یک سخنگوی سازمان ملل در واکنش به برنامه ایران برای محدودسازی بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران، خواستار همکاری کامل ایران با آژانس شد. فرحان حق گفت: سازمان ملل از تمام طرف‌های توافق هسته‌ای از جمله ایران می‌خواهد به این توافق پایبند باشند.

* جوان 99/11/29
** تخلفات شورا‌های شهر بیش از حدانتظار است

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری:
ـ در سال جاری برای انجام دادرسی‌های الکترونیکی در کشور بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ اتاق در واحد‌های قضایی به سیستم دادرسی الکترونیک مجهز شده و قریب به صدهزار دادرسی از طریق الکترونیکی انجام شده‌است.
ـ رئیس دستگاه قضا به موضوعی جز قوه قضاییه فکر نمی‌کند.
ـ سفر ریاست قوه قضائیه به عراق ویژگی‌ها و دستاورد‌های فراوان و کم‌نظیری درباره ترور شهید سلیمانی و همراهانش، اخراج امریکایی‌ها از منطقه، تسهیل شرایط زیارت عتبات عالیات برای زائران ایرانی و توسعه روابط تجاری دو کشور و حل مشکلات قضایی تجار ایرانی و عراقی در دو کشور داشت.
ـ متأسفانه آمار تخلفات در حوزه شورا‌های شهر بیش از حد انتظار بوده‌است.
ـ هنوز انشای پرونده فساد بیش از ۶ هزار یورویی شرکت بازرگانی پتروشیمی به اتمام نرسیده و مراحل نهایی تدوین این دادنامه در شعبه در حال انجام است.
ـ تدبیر دستگاه قضایی در پرونده‌های اقتصادی بر این است که اولاً اموال متعلق به بانک‌ها و بیت‌المال برگشت داده‌شود و در مرحله بعدی اجرای مجازات کیفری کسی است که در این پرونده‌ها محکومیت می‌گیرد.
ـ بار‌ها گفتیم و تکرار کردیم که توهین و اهانت را هم خلاف اخلاق و هم خلاف قانون می‌دانیم. در موضوعی که در اصفهان توسط عده معدودی اتفاق افتاد، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان طی نامه‌ای به اداره کل اطلاعات استان اصفهان اعلام کرد که مقصران، مسببان و افرادی را که در این اقدام نقش داشتند، شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.

** ۱۶ گزارش آژانس همکاری ایران را تصدیق کرد

حجت‌الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران همه تعهدات خود درباره برجام را انجام داده است و ۱۶ گزارش مدیرکل آژانس هم همکاری‌های صادقانه ایران و اقدامات آن را تصدیق کرده است. ایران به رغم اجرای تکالیف خود در برجام متأسفانه از حق و حقوق ناشی از این توافقات برخوردار نشده است و این حق ایران است که دیگر در اجرای آن حرکت نکند تا طرف‌های مقابل به وظایف و تکالیف خود بازگردند.

* آفتاب یزد 99/11/29
** انصارالله یمن از فهرست تروریستی آمریکا خارج شد

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا رسماً نام گروه انصارالله را از فهرست سازمان‌های «تروریستی» آمریکا خارج کرد. در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته آمده است: «در تاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۲۱، وزارت خارجه آمریکا قرار گرفتن انصارالله در فهرست تروریسم را باطل کرده که در نتیجه این اقدام، انصارالله دیگر ذیل ''مقررات تحریم‌های جهانی تروریستی" "مقررات تحریم سازمان‌های تروریست خارجی" یا "فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴" تحریم نیست. »

** وارد کردن کشورهای منطقه مذاکرات با ایران را به شکست می‌کشاند

روزنامه قطری «العربی الجدید» چاپ لندن طی یادداشتی به قلم «شیرین هانتر» تاکید کرد که وارد کردن کشورهای منطقه غرب آسیا در هرگونه مذاکرات آتی با جمهوری اسلامی ایران درباره برجام در حقیقت دستورالعملی برای شکست محسوب خواهد شد. این روزنامه در واکنش به درخواست رئیس‌جمهور فرانسه و کشورهای منطقه برای ورود به هرگونه مذاکرات آتی با ایران، تاکید کرد که این اقدامی اشتباه است و می‌توان اطمینان داشت که ایران چنین چیزی را نخواهد پذیرفت و در واقع چنین مسیری قطعاً مانع از احیای برجام و بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خواهد شد. در عوض، محتمل‌ترین نتیجه‌ این اقدام، توقف همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود.

* خراسان 99/11/29
** تجهیز تانک‌های سپاه به سامانه دید در شب با برد ۴ کیلومتر

سردار علی کوهستانی مسئول سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه از تجهیز تانک‌های سپاه به سامانه دید در شب با برد ۴ کیلومتر خبر داد. تا پیش از این ادوات زرهی به سامانه‌هایی با برد ۴۰۰ متر مجهز بودند که با تجهیز به سامانه جدید این برد به ۱۰ برابر افزایش یافته است.

* رسالت 99/11/29
** آغاز بهره‌برداری آزمایشی بزرگترین طرح استحصال اتان در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام

در جریان سفر یک روزه محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به مناطق صنعتی دو استان بوشهر و فارس، «مجتمع استحصال اتان پارسیان» با ظرفیت ورود 75 میلیون مترمکعب گاز در روز به طور آزمایشی به بهره‌برداری رسید. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: با افتتاح این پالایشگاه گام بلندی در حوزه محیط زیست و جلوگیری از وجود مواد آلاینده در گاز طبیعی و همچنین جلوگیری از خام سوزی مواد ارزشمند داخل گاز طبیعی برداشته شد. مخبر با اشاره به بحث ایجاد اشتغال گفت: در این طرح بیش از 5000 شغل مستقیم و حدود 20 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.

* مردم سالاری 99/11/29
** تصویب کلیات اصلاحیه لایحه بودجه 1400 در مجلس

پس از آنکه لایجه بودجه در مجلس رد و به دولت عودت داده شد، این لایحه در دولت مورد بازنگری قرار گرفت و اصلاحیه آن به مجلس ارسال و در صحن علنی مطرح شد. در نهایت کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ با ۲۱۱ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۶رای ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید. رئیس مجلس شورای اسلامی پس از تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، آن را به کمیسیون تلفیق ارجاع داد.

** مهم‌ترین پیام رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند صلح و دوستی است

 دریادار دوم طحانی سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند در نشست خبری با اشاره به پیام‌های رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند گفت: مهم‌ترین پیام این رزمایش صلح و دوستی برای کشورهای همسایه و کشورهای منطقه است و اینکه جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه به حدی از بلوغ فناوری تجهیزاتی و علمی در صحنه دریا و دریانوردی رسیده که برای دومین بار میزبان قدرت‌های جهانی برای برگزاری رزمایش مرکب می شود.

* آرمان ملی 99/11/29
** پيام بايدن به زبان فارسي

صفحه توئيتر فارسي وزارت امور خارجه آمريکا پيامي از رئيس‌جمهور اين کشور را به خط نستعليق منتشر کرد. در این پیام آمده است: آمريکا بازگشته است. ديپلماسي به کانون سياست خارجي ما بازگشته است.

** حجم صادرات به کشورهاي عربي

مديرکل دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران گفت: مجموع صادرات غيرنفتي ايران در 10 ماهه امسال نزديک به 28 ميليارد دلار برآورد شده که 10 ميليارد و 705 ميليون دلار از آن به کشورهاي عربي همسايه بوده است. پيلتن افزود: در اين فهرست همانند دوره 9 ماهه امسال، چين، عراق و امارات به ترتيب در رتبه‌هاي نخست تا سوم و کشورهاي قزاقستان، کويت و غنا به‌جاي کشورهاي ونزوئلا، کويت و قزاقستان در رتبه‌هاي 18 تا 20 قرار گرفته‌اند.

* قدس 99/11/29
** ایران به دنبال صادرات گاز به اروپاست

حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته است ایران با بررسی دقیق تغییرات بازار، دورنمای صادرات گاز به اروپا را هم دنبال می‌کند. فضای آینده کشورها، نوع همکاری و اتفاق‌هایی که در روابط دیپلماسی کشور می‌افتد، بر موضوع تجارت گاز مؤثر است.

** فلسطین و ایران، مهم‌ترین اختلافات اسرائیل با دولت جدید امریکا

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت از تماس نگرفتن رئیس جمهور آمریکا با وی ناراحت نیست. بنیامین نتانیاهو اعلام کرد درباره بسیاری از موضوعات با دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اتفاق نظر وجود دارد. در عین حال، نتانیاهو به موارد اختلافی با بایدن نیز اشاره کرد که مهم‌ترین آنها دو پرونده ایران و فلسطین است.

* اعتماد 99/11/29
** بايد تا قبل از نوروز در اجراي برجام شاهد پيشرفت واقعي باشيم

نماينده دايم روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين در توييتي به پيام «كاظم غريب‌آبادي»، سفير و نماينده دايم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين و نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره تاريخ توقف اجراي داوطلبانه پروتكل الحاقي از سوي ايران واكنش نشان داد. اوليانوف نوشت: اين به آن معناست كه پروتكل الحاقي دو روز بيشتر در ارتباط با فعاليت‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در ايران اعمال خواهد شد. (زمان) زيادي نيست، اما حالا كه ما با زمان در مسابقه هستيم، هر يك روز اهميت دارد. وي افزود: بايد تلاش كنيم حداكثر تا قبل از نوروز (۲۱مارس ۲۰۲۱) در اجراي برجام پيشرفت واقعي داشته باشيم.

** درباره امضاي سند ميان پاپ و آيت‌الله العظمی سيستاني صحبتي نشده است

دفتر آيت‌الله العظمی سيستاني سخنان اخير سفير اين كشور در «واتيكان» درباره جزييات فرايند سفر آتي پاپ فرانسيس رهبر كاتوليك‌هاي جهان به شهر نجف اشرف را غيردقيق دانست. يك منبع مسوول در دفتر مرجع عاليقدر ديني عراق گفت: درباره امضاي هرگونه سندي در ديدار پاپ با آيت‌الله سيستاني با سفارت واتیكان در بغداد - كه هماهنگ‌كننده اين سفر بوده است- صحبتي صورت نگرفته است. «رحمن العامري» سفير عراق در واتيكان در گفت‌وگو با «الصباح» عراق گفته بود: به احتمال زياد، سند صلحي بين آيت‌الله سيستاني و پاپ فرانسيس- مانند سند برادري انساني كه در ابوظبي با شيخ‌الازهر امضا شد- امضا شود، كه اجازه تحكيم روابط اعتماد متقابل بين همه اقشار را مي‌دهد و بستر همكاري مساجد و كليساها را فراهم مي‌كند.

* اطلاعات 99/11/29
** دیپلماسی فعال ایران به پیش می‌رود

وزیر امور خارجه پس از رایزنی اخیرش با همتای قطری، منطقه را اولویت ایران خواند و با اشاره به رایزنی‌های اخیر نوشت: دیپلماسی فعال ایران به پیش می‌رود. ظریف که در تهران میزبان «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر بود، افزود: در هفته گذشته با «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن و امروز هم با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر دیدار داشتم. رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین افزود:‌ منطقه ما اولویت ما است.

* شهروند 99/11/29
** لایحه بودجه از یکشنبه هفته آینده به صورت سه شیفت بررسی می‌شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز سه‌شنبه گفت: «براساس تصمیم هیأت رئیسه مجلس فردا جلسه علنی نخواهیم داشت و نمایندگان برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود خواهند رفت.» نیکزاد تصریح کرد: «مجلس از یکشنبه هفته آینده به صورت سه شیفت وارد بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ خواهد شد.»


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**فرهنگ نماز باید در جامعه توسعه و ترویج یابد

رسا/ آیت‌الله العظمی نوری همدانی در پیامی به پنجمین اجلاس استانی نماز استان قم تصریح کردند:بحث توحید، عبودیت و صلات در دعوت همه انبیا بوده است از آیات نتیجه می‌گیریم که نماز خواندن و عبودیت پروردگار محور دعوت انبیاء بوده است و آرزویشان این بوده است که بچه‌های آنان نمازخوان باشند و بنابراین ما هم اگر می‌خواهیم فرزندانمان دین‌دار و نمازخوان باشند باید این خواسته مهم را از درگاه الهی مسئلت کنیم. ایشان درادامه بر توسعه و ترویج فرهنگ نماز در جامعه تأکید کرد و گفت: نماز را که نقش محوری در حیات انسان دارد باید به معنای حقیقی درک کرد و در ترویج و توسعه آن تلاش نمود.

**پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی درگذشت آیت‌الله جلالی خمینی

اختصاصی/ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور پیامی باتسلیت درگذشت آیت‌الله حیدرعلی جلالی خمینی تصریح کرد: این روحانی مبارز و عالم جلیل القدر از شاگردان امام راحل و از همراهان فعال و خستگی ناپذیر در مبارزات نهضت اسلامی بودند. در بخش دیگر این پیام آمده است ایشان در منصب امامت جمعه خمین و دیگرمسئولیت‌های سیاسی و انقلابی، مؤثر، پر کار و با سخت کوشی مجاهدت کردند.

**باید از فرصت اعتکاف برای استفاده معنوی در تمام سال بهره برداری شود

اختصاصی/ آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین تکیه‌ای و اعضای ستاد اعتکاف، استان قم با تأکید بر لزوم استفاده از برکات و فرصت‌های معنوی ماه‌های رجب، شعبان و رمضان اظهار داشتند: اعتکاف یکی از جلوه‌های زیبای معنوی است که در آموزه‌های دینی ما نسبت به آن سفارش شده است. رئیس شورای عالی جامعه مدرسین تأکید کردند: اعتکاف فرصتی است که نباید آثار و برکات معنوی آن را تنها به سه روز ایام اعتکاف رجبیه منحصر کنیم. در حقیقت باید از تمام لحظات این سه ماه که ماه رمضان، مرحله پایانی آن است، روی عبادت، معنویت، بندگی و سیر تکامل روحی و معنوی کار کنیم. ایشان افزودند: هیچ لحظه ای از این سه ماه را نباید از دست بدهیم. باید با مناجات شعبانیه، اعتکاف، شب زنده داری و... در ماه رجب، شعبان و رمضان، مخصوصاً دهه آخر ماه مبارک رمضان که از سنت‌های نبی اکرم(ص) است، از فرصت‌های معنوی این روزها و شبها استفاده کنیم.

**افزایش کارکرد مساجد در تراز نظام اسلامی مستلزم ساماندهی و برنامه‌ریزی منظم می‌باشد

اختصاصی/حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی در جلسه ستاد مردمی هماهنگی مساجد استان قم با اشاره به چهل و دومین سال پیروزی انقلاب گفت: یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده که بتواند انقلاب را از این پیچ تاریخی عبور داده و زمینه به وجود آمدن دولت اسلامی در تراز انقلاب را فراهم نماید، سنگرهای کلیدی و هدایت‌بخش و دشمن‌شکن مساجد کشور هستند. عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود: اگر ده‌ها هزار مسجد به یکدیگر بپیوندند و از پوسته و حالت جزیره‌ای بودن خارج گردند آنچنان انرژی و سد عظیمی را تولید می‌کنند که تمامی مؤسسات و نهادهای فرهنگی دیگر به گرد آن نمی‌رسند. ایشان همچنین اظهار داشت: برای رسیدن به این اهداف که همان داشتن مساجدی در تراز انقلاب اسلامی می‌باشد نیاز مبرم به برنامه‌ریزی منظم و منسجم می‌باشد که امیدواریم مردم عزیز با همکاری نهادهای مرتبط به این امر مهم اقدام نمایند.

**ایران با مقاومت در همه عرصه‌ها پیشرفت کرده و به قدرتی جهانی تبدیل شده است

تسنیم/ دبیرکل حزب الله لبنان ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در این سالها با ایستادگی و مقاومت، در همه عرصه‌ها پیشرفت کرده و به قدرتی جهانی تبدیل شده که همه جهان روی آن حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. سیدحسن نصرالله در ادامه تاکید کرد: امروز مقاومت توانمندی‌های گسترده و پیشرفته‌ای دارد و به مرحله‌ای از ثبات و اقتدار رسیده است، مرحله‌ای که رسیدن به آن در زمان حیات رهبران شهید مقاومت شرایط مختلفی را می‌طلبید. وی همچنین افزود: ما به روحیه شهید عماد مغنیه برای توسعه توانمندی مقاومت نیاز داریم که البته برادران حاج عماد هم اکنون به تحقق این مهم، همت گمارده‌اند.

**اعتکاف در قم برگزار می‌شود

رسا/ معاون ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی گفت: بر اساس مصوبه کمیته اجتماعی، امنیتی ستاد ملی ستاد کرونا، برپایی مراسم اعتکاف در شهرهای آبی با چند شرط مجاز خواهد بود. وی افزود:‌ از جمله این شروط ظرفیت معلوم و محدود، تأیید مکان برگزاری از سوی مسئولان ذی‌ربط و ارائه تست منفی کرونا با کد ملی از جمله شروطی است که مدنظر قرار خواهد گرفت. حجت‌الاسلام حریزاوی بیان داشت: افراد زیر ۶۰ سال می‌توانند در این مراسم معنوی حاضر شوند و جزئیات بیشتر دستورالعمل‌ها متعاقباً از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام خواهد شد. وی یادآور شد: در خصوص شهرهای زرد موضوع در حال بررسی است و در شهرهای نارنجی و قرمز برگزاری اعتکاف لغو خواهد شد.

**پاسخ اسقف‌اعظم آتن به نامه محبت‌آمیز آیت‌الله‌اعرافی

حوزه/ اسقف اعظم آتن و یونان، پاسخ نامه آیت‌الله اعرافی رئیس حوزه‌های علمیه ایران را به شرح زیر نوشته و نسبت به بینش مذهبی و مشترک با مسلمانان شیعه در راستای صلح جهانی ابراز امیدواری کرده است. در نامه اسقف آمده است:دکتر اعرافی عزیز؛از نامه متبرک شما در مورد مولود مسیح متشکریم، شما خیلی مهربانانه محبت مسیحیان به اولین جامعه مسلمانان را هنگامی که امت در معرض خطر نابودی قرار داشتند، متذکر شدید. امیدوارم که امروز نیز تمام مسیحیان درکل جهان همچنان همان نگرش را نسبت به جامعه مسلمان داشته باشند همانطور که در انجیل آمده است: هر رفتاری را که دوست دارید دیگران با شما داشته باشند، با آنان داشته باشید و به همان شیوه با آن‌ها رفتار کنید، زیرا این قانون پیامبران است . در ادامه لطفا تسلیت من را برای ترور ژنرال قاسم سلیمانی بپذیرید و منتظر یک سال درخشان‌تر در ۲۰۲۱ باشید.

**شهرک‌نشینان صهیونیست به کرانه باختری یورش بردند

مهر/ سلسله اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان در اراضی اشغالی همچنان ادامه دارد. در همین راستا، شهرک‌نشینان صهیونیست به کرانه باختری یورش برده‌اند. شماری از شهرک‌نشینان رژیم صهیونیستی منطقه «شیلو» واقع در کرانه باختری را مورد حمله وحشیانه قرار دادند. شاهدان عینی اعلام کردند که شهرک‌نشینان پس از یورش به کرانه باختری، خسارت‌های فراوانی را به اموال فلسطینیان ازجمله خودروهای آنها وارد آوردند. پیشتر «محمد اشتیه» نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی گفته بود: اقدامات تروریستی شهرک‌نشینان اسرائیل علیه فلسطینیان در اراضی اشغالی بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است.

**غریب آبادی اقداماتی که از پنجم اسفند متوقف می‌شوند را تشریح کرد

تسنیم/ سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین سه‌شنبه شب در گفتگو با خبرنگاران، اقداماتی که از پنج اسفند متوقف می شوند را تشریح کرد. وی اظهار داشت که این اقدامات شامل موارد زیر می شوند: مفاد پروتکل الحاقی؛ کد 3. 1 اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته‌ای به آژانس)؛ استفاده از فناوری‌های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛ دسترسی‌ها پیرو مفاد برجام؛ نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه؛ و اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ.

**اگر ایران به برجام بازگردد، اقدام مشابه انجام خواهیم داد

تسنیم/ وزیر خارجه آمریکا در سخنانی بار دیگر عنوان کرد که «اگر ایران به برجام بازگردد، واشنگتن نیز اقدام مشابهی انجام خواهد داد که در این صورت باید روی یک توافق طولانی‌تر و سخت‌تر کار کرد». آنتونی بلینکن افزود: «ما باید سایر موارد مشکل‌ساز مربوط به برنامه موشک‌های بالستیک ایران را بررسی کنیم». وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که «مسیر دیپلماسی اکنون باز است، اما ایران هنوز با پایبندی به تعهداتش فاصله دارد». رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه ادعاهای خود تأکید کرد که «واشنگتن برای بازگرداندن ایران به توافق برجام انگیزه دارد».

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom