Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز633
دیروز746
در هفته3390
در ماه8377
مجموع2435858

بازدید کنندگان برخط

3
Online

فارین پالیسی:سیاست آمریکا شکست سنگینی از ایران خورد


رئیس كمیته علمی ستاد ملی مبارزه با كرونا خبر داد:واكسینه شدن حداقل ۷۰ درصد مردم تا اواخر پاییز

۱۴۰۰
آیت‌الله حسینی‌خراسانی:بدخواهان با برجسته کردن برخی نارضایتی‌ها شبهه عدم استقبال مردم از انتخابات را ترویج می‌دهند


آیت‌الله فاضل لنکرانی:حوزه به تهذیب بیش از تحصیل علم نیازمند است


وزیر بهداشت:ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور چرخیده است * جام جم 99/11/26
** واكسینه شدن حداقل ۷۰ درصد مردم تا اواخر پاییز ۱۴۰۰

رئیس كمیته علمی ستاد ملی مبارزه با كرونا در گفت وگو با روزنامه جام جم گفت هر دوز این واكسن اسپوتنیك وی ۴ تا ۵ دلار برای دولت هزینه دارد‌. دکتر قانعی با بیان اینکه برای این كه همه مردم ایران واكسینه شوند، ۱۶۰ میلیون دوز واكسن لازم است، افزود: برنامه‌های واكسیناسیون، میزان دوز تزریقی و ایمنی، در خرداد و مهرماه حتما تغییر می‌كند؛ اما فكر می‌كنم تا اواخر پاییز ۱۴۰۰، حداقل ۷۰ درصد مردم واكسینه شوند.

* همشهری 99/11/26
** سهم شورای نگهبان در کاهش مشارکت چنددهم درصد است

سخنگوی شورای نگهبان و عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات درباره رابطه میان تأیید صلاحیت‌ها و مشارکت انتخاباتی گفت که رابطه گسترده و وسیعی بین تأیید صلاحیت‌ها و مشارکت وجود ندارد و برخی‌ها به غلط این را در رسانه‌ها مطرح می‌کنند. کدخدایی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی، کارآمدی مدیریتی و وعده‌های مسئولان به ترتیب ۵۰، ۳۰ و ۲۰ درصد بر میزان مشارکت سیاسی مردم تاثیر دارد، افزود: درحالی‌که سهم شورای نگهبان اصلا به درصد نمی‌رسد و چنددهم درصد است. قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان درباره موضع این شورا درباره برگزاری همه‌پرسی گفت: در هر موضوعی که قانون اجازه می‌دهد، رفراندوم بلامانع است و ما هیچ نگرانی نداریم. شورای نگهبان هیچ‌وقت مخالف رفراندوم نیست، ولی باید ترتیبات قانونی آن رعایت شود.

* کیهان 99/11/26
** سیاست آمریکا شکست سنگینی از ایران خورد

یک نشریه تخصصی سیاست خارجی در آمریکا تأکید کرد؛ کاخ سفید در سیاست فشار حداکثری شکست خورد و ایران برخلاف پیش‌بینی، به توسعه قدرت خود ادامه داد. فارین پالیسی می‌نویسد: دولت دونالد ترامپ، سیاست خود را در قبال تهران بر اساس مفهوم «کارزار فشار حداکثری» تعریف کرده بود و امید داشت تا فشارهای گسترده‌ای را بر ایران اعمال کند تا از آن، امتیازات گسترده‌ای را هم در مسئله هسته‌ای این کشور، و هم حضور منطقه‌ای و توانمندی‌های موشکی آن، اخذ کند. حتی برخی مقام‌های دولت ترامپ این امید را داشتند تا در اثر تشدید فشارها علیه ایران، حکومت این کشور سقوط هم کند. با این حال، پوچ بودنِ این تفکرات، در گذر زمان به وضوح روشن شده است. این نشریه افزوده است: باید گفت که هیچ سند و مدرکی دال بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران در اثر تحریم‌های آمریکا، ضعیف شده باشد هم وجود ندارد. این یعنی کارزار فشار حداکثری، با شکستی سنگین روبه‌رو شده است.

** ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور چرخیده است

وزیر بهداشت در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهارداشت: وجود ویروس جهش یافته کرونا، زنگ خطر جدی برای مدیریت کرونا است. این ویروس جهش یافته کرونا یکی از ویروس‌هایی است که با اقتدارترین نظام‌های بهداشتی و درمانی در اروپا را به زانو در آورد. روز‌های سختی برای ما آغاز می‌شود و بنابراین باید خودمان را برای مبارزه با چموش‌ترین ویروس جهش یافته کرونا آماده کنیم. نمکی ادامه داد: مرگ یک خانم ۷۱ ساله در خیابان وحدت اسلامی که هیچ مسافرتی نداشت و اتفاقی که در آبیک افتاد و بیمارستان هشتگرد، اثبات کرد که ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده و باید فکر کنیم زیر پوست هر شهر، روستا و خانواده‌ای می‌توان این ویروس را پیدا کرد.

* شرق 99/11/26
** فشار بر ایران را ادامه دهید

تعدادی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکایی بار دیگر به رئیس‌جمهور جو بایدن فشار آورده‌اند تا دولت ایران را در مورد «نقض حقوق بشر و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن» در خاورمیانه پاسخ‌گو بداند. این گروه طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستند که بر مواضع خود محکم بماند، زیرا دولت او در تلاش برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. نمایندگان در این نامه مدعی شده‌اند: «به خاطر امنیت ملی، صلح، ثبات منطقه‌ای و آرزوی آزادی‌خواهی مردم ایران، ایالات متحده باید محکم بماند و دولت ایران هم به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و هم دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه؛ مانند حمایت از تروریسم، تولید موشک‌های بالستیک و نقض حقوق بشر علیه مردم خود پاسخ‌گو باشد».

** عمار حکیم خواستار گفت‌وگوی تهران و ریاض شد

رهبر جریان حکمت ملی عراق خواستار انجام گفت‌وگو میان ایران و کشورهای عربی و در رأس آنها عربستان شد. سید‌عمار حکیم بر ضرورت دورکردن عراق و منطقه از نزاع‌های جاری و توقف جنگ‌ها و درگیری‌ها از طریق گفت‌وگوهای جدی و واقعی که به ثبات در منطقه و احیای روابط دیپلماتیک در آن بینجامد تأکید کرد. او ایران و عربستان را به پای میز مذاکره فراخواند و گفت: «به آغاز گفت‌وگوی برادرانه، اسلامی، جدی و صریح میان جمهوری اسلامی ایران و همه کشورهای عربی و در رأس آنها عربستان سعودی دعوت می‌کنیم تا به تأمین امنیت و منافع منطقه کمک کند».

* ایران 99/11/26
** همه باید مراقبت کنیم تا وارد موج چهارم کرونا نشویم

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا تغییر وضعیت برخی شهرهای کشور از نارنجی به قرمز طی هفته اخیر را اعلام خطر عنوان کرد و معنی این وضعیت را حرکت به سمت موج چهارم کرونا خواند و از مردم خواست برای داشتن تعطیلات نوروزی خوب همه باید برای جلوگیری از خیز چهارم در ماه پایانی سال دست به دست هم دهیم. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مراقبت نسبت به ورودی‌ها از خارج بویژه از کشورهایی که با ویروس جهش‌یافته مواجهند، باید با دقت بیشتری انجام گیرد و مراحل تست و قرنطینه مسافران در چارچوب پروتکل‌های ابلاغی، با حساسیت رعایت شود.

** آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم برگزار شد‌

روز گذشته با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مراسم تکریم از منتخبان دوره بیست‌و‌چهارم و بیست و پنجم خادمان قرآن کریم برگزار شد. تاکنون ۲۵۰ خادم قرآنی طی ۲۳ دوره موفق به دریافت مدال خادمی قرآن شده‌اند. در این مراسم که با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شد، رئیس جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی کردند.

* جمهوری اسلامی 99/11/26
** واکنش ظریف به بیانیه سه کشور اروپایی درخصوص ایران

وزیر خارجه کشورمان به بیانیه مشترک سه کشور اروپایی درخصوص عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود اعتراض کرد. ظریف در توییتی نوشت: آیا سه کشور اروپایی تا به حال بند 36 برجام و نامه‌های کثیر ایران بر این اساس را خوانده‌اند؟ با چه منطقی ایران موظف است اقدامات جبرانی که یک سال پس از خروج آمریکا از - و تداوم نقض - برجام اتخاذ کرده بود را متوقف کند؟ سه کشور اروپایی برای تکمیل تعهداتشان چه کرده‌اند؟

** وزیر ارتباطات باید به مجلس پاسخ بدهد

حجت‌الاسلام شجاعی نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به اینکه سوال از وزیر ارتباطات در سامانه ثبت شده و وزیر را به مجلس می‌کشانیم و باید پاسخ بدهد، گفت: «این سوالات درخصوص اظهارات وزیر ارتباطات مطرح است که اولاً موضع‌گیری در حوزه سیاست خارجی چه ارتباطی به وزیر ارتباطات دارد؟، دوماً چرا وی مکتب امام خمینی(ره) را تحریف کرده و سوماً چرا موضعی گرفته است که با موضع مقام معظم رهبری زاویه دارد و موجب تضعیف سیاست خارجی می‌شود». آذری جهرمی گفته بود: درس امام (ره) این بود که همانگونه که به کاخ سفید اعتمادی نیست، امید بستن به «کاخ کرملین» هم راهبرد درستی نیست. امام به ما یاد دادند که به «مردم» به‌ویژه کوخ‌نشین‌ها تکیه کنیم.

* وطن امروز 99/11/26
** نظامیان آمریکایی از عراق خارج خواهند شد

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه دولت عراق در حال مذاکره با آمریکایی‌ها برای ایجاد یک جدول زمان‌بندی جهت خروج نظامیان آمریکایی است، گفت: نظامیان آمریکایی از عراق خارج خواهند شد. مسجدی در جلسه هماهنگی همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع‌مقدس درباره وضعیت اجرای مصوبه دولت عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق گفت: آمریکایی‌ها زور خودشان را می‌زنند که از عراق خارج نشوند اما شرایط عراق طوری نیست که هر چه آنها می‌خواهند رقم بخورد. مؤلفه‌های قدرت شیعه در عراق مثل مرجعیت و حشدالشعبی، مؤلفه‌های قدرتمندی است. سفیر ایران در عراق تأکید کرد: خروج آمریکایی‌ها مصوبه پارلمان بود و برای دولت عراق لازم الاجراست.

** ارتش به قدرت پهپادی جهانی تبدیل شده است

فرمانده کل ارتش گفت: نیروهای مسلح کشور از جمله ارتش جمهوری اسلامی ایران به لحاظ توان پهپادی به یک قدرت جهانی تبدیل شده‌اند. سرلشکر موسوی درباره برگزاری رزمایش‌های اخیر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: ارتش و سپاه طی هفته‌های گذشته چندین رزمایش را برگزار کردند تا قدرت و آمادگی رزمی خود را به توان صد درصدی برسانند تا اگر کار غیرعاقلانه‌ای از سوی دشمن سر زد، بتوانند بموقع، محکم، سریع و قاطع پاسخ دهند.

** اختلاف وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با نتانیاهو در ارتباط با موضوع ایران

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با حمله به روش مقابله نتانیاهو با پرونده هسته‌ای ایران، از اقدام او در تعیین «مئیر بن‌شابات» مشاور امنیتی رژیم صهیونیستی به عنوان مسؤول مذاکره با دولت بایدن، قدرت‌های جهانی و شرکای منطقه‌ای در موضوع توافق هسته‌ای ایران آن هم بدون سهیم کردن دیگر سازمان‌های ذی‌ربط این رژیم انتقاد کرد. بنی ‌گانتس در این باره گفت: «ما در یک سیستم ریاستی نیستیم! نتانیاهو مانند یک شاه اداره امور را بر عهده دارد، از این رو تلاش خواهم کرد تمام سازمان‌ها در این باره (انتخاب مئیر بن‌شابات)‌ اظهار‌نظر کنند».

* جوان 99/11/26
** هیچ صحنه‌ای برای سپاه بن‌بست ندارد

فرمانده کل سپاه همزمان با سالروز عملیات غرورآفرین والفجر8 و روز حفاظت اطلاعات، در ارتباط ویدئوکنفرانسی با فرماندهان نیروها، سپاه‌های استانی و سازمان حفاظت اطلاعات سپاه با تأکید بر اینکه هیچ صحنه‌ای برای سپاه بن‌بست ندارد، گفت: هنر سپاه شکستن قدرت‌های استکباری است. سپاه در دامنه قله‌ای است که از آن قله ولی‌فقیه با تدابیر نورانی خود چشمه‌های حکمت را جاری می‌کند و فرمول‌های غلبه را می‌آموزاند، با این منطق سپاه در هیچ صحنه‌ای شکست نمی‌خورد. سرلشکر سلامی تأکید کرد: آنچه در این گردنه‌های سخت، یاری‌گر سپاه بوده تا بتواند بر دشمنان بزرگ غلبه کند و نه تنها راه‌های غلبه آنها را به اذن الهی ببندد بلکه راه‌های غلبه بر آنان را مفتوح کند، دمیدن روح الهی اسلام و ایمان بر قلب پاسداران انقلاب اسلامی است.

** رهزنی آتش در قلعه مبادلات تهران-کابل

تنها چهار روز پس از انفجار مین کنار جاده‌ای در خط آهن خواف- هرات در مرز افغانستان، دیروز صد‌ها تانکر انتقال سوخت ایران به افغانستان در نزدیکی تأسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان در آتش سوختند؛ حادثه‌ای مشکوک که با گسترش مبادلات مرزی تهران- کابل همزمان شده است. منابع غیررسمی مرگ ۵۰ نفر را در اثر انفجار در گمرک اسلام قلعه اعلام کرده‌اند، اما وسعت آتش‌سوزی‌ها نشان از بروز فاجعه‌ای با عمق بیشتر دارد. گفته می‌شود بیش از ۵۰۰ تانکر حامل مواد سوختی یک به یک منفجر شدند.

* آفتاب یزد 99/11/26
** بازگشت مشتری پر و پا قرص نفت ایران

رئیس شرکت نفت دولتی هندوستان گفته است: «اگر تحریم‌های آمریکا سبک شود، پالایشگاه‌های نفتی هند واردات نفت از ایران را از سر خواهند گرفت». ام.کی. سورانا افزود: «از آنجایی که نفت‌خام ایران در سبد واردات پالایشگاه‌های هند قرار داشت، هرگاه شرایط تحریمی به حال عادی باز گردد و نفت‌خام در بازار فراهم باشد، ما خوشحال خواهیم شد و ترجیح ما همچنان این است تا نیاز نفتی خود را بار دیگر از ایران تامین کنیم».

** ایران محموله جدید مواد پالایشگاهی را به ونزوئلا ارسال کرد

رویترز طی گزارشی نوشت ایران دومین دور مواد پالایشگاهی را از طریق هوایی به ونزوئلا ارسال کرد تا به راه‌اندازی پالایشگاه‌ها و تولید بنزین در این کشور کمک کند. ونزوئلا دور دوم مواد پالایشگاهی را از طریق هوایی از ایران دریافت می‌کند تا به پالایشگاه‌های نفت آسیب‌دیده خود جهت تولید سوخت کمک کند. به گزارش رویترز، یک هواپیمای ایرباس متعلق به شرکت هواپیمایی کانویاسای ونزوئلا در یازدهم فوریه در فرودگاه لاس پیدراس بر زمین نشست. این هواپیما دهم فوریه تهران را ترک کرده بود و یک توقف در بلگراد داشت. طبق گفته منابع آگاه، این هواپیما حامل کاتالیزور برای شرکت نفت دولتی ونزوئلا است و انتظار می‌رود پروازهای بیشتری از این نوع در راه باشند.

* خراسان 99/11/26
** دستور شناسایی توهین‌کنندگان به رئیس جمهور صادر شد

روابط عمومی دادگستری اصفهان از صدور دستور به مراجع امنیتی برای شناسایی مرتکبان و محرکین شعارهای هنجارشکنانه و توهین به رئیس جمهور خبر داد. همزمان هیئت دولت نیز در بیانیه‌ای با محکوم کردن توهین به رئیس جمهور با اشاره به اینکه در این سال‌های تحریم و جنگ اقتصادی صبورانه سکوت کرده است افزود: با این حال همه می‌دانند که هر صبری پایانی دارد.

** در بحث دیدار با پوتین، کم‌کاری وزارت خارجه مطرح نیست

امیرعبداللهیان مشاور بین‌الملل رئیس مجلس با بیان این‌که درباره برگزار نشدن دیدار قالیباف با رئیس‎جمهور روسیه قبلا ذکر شده که پروتکل‌های بهداشتی مانع این دیدار شد، افزود: بحث کم‎کاری وزارت خارجه نیست و افرادی که چنین چیزی مطرح کرده‌اند، یا اشرافی به موضوع نداشته‎اند یا شاید منظور دیگری داشتند. پیش‌تر محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس مدعی شده بود: وزارت خارجه نتوانست هماهنگی‌های مناسب را به عمل آورد در نتیجه نامه به رئیس مجلس دومای روسیه تحویل داده شد؛ این مسئله اتفاق جدیدی نبود و حاشیه‌ها و فضاهای ایجاد شده در برخی رسانه‌ها نادرست است.

* رسالت 99/11/26
** درخواست ۹۹ سازمان حقوق بشری از سعودی‌ها و امارات

۹۹سازمان و نهاد حقوق بشری در بیانیه مشترکی با انتقاد از ادامه یافتن جنگ یمن، خواستار توقف کامل فروش سلاح به دولت سعودی و امارات شدند. این گروه‌های حقوق بشری در این بیانیه با اشاره به خسارت هایی که این جنگ وارد آورده، خواستار رفع محاصره و بازگشایی فوری فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده جهت انتقال مجروحان به خارج و وصول کمک‌های بشردوستانه به یمن شدند.در این بیانیه سازمان‌های مذکور، خواستار اقدام تمامی کشورهای جهان برای توقف کامل فروش سلاح به ریاض و ابوظبی شدند.

* مردم سالاری 99/11/26
** عملیاتی شدن مذاکرات با کره جنوبی تا یک ماه دیگر

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی اظهار کرد: عملیاتی شدن مذاکرات با کره جنوبی دست کم حدود یک ماه طول می‌کشد. حسین تنهایی در مورد روند مذاکرات با کره جنوبی در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در این کشور اظهار داشت: صحبت‌ها و مذاکرات با کره جنوبی در همان مرحله قبلی است و کره‌ای‌ها اظهار تمایل بر حل مشکلات داشته‌اند. ما می‌گوییم این صحبت‌ها در صحنه عمل باید نشان داده شود چون هنوز از نظر اجرایی اتفاقی نیفتاده است. امیدواریم که نتیجه این مذاکرات مثبت شود و نتیجه خوبی بگیریم.

** خروج انصارالله از لیست تروریسم آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا از نهایی و اجرایی شدن خارج کردن انصارالله از لیست تروریسم آمریکا از روز سه‌شنبه خبر داد. آنتونی بلینکن گفت که این تصمیم نتیجه اوضاع وخیم انسانی در یمن و همچنین هشدارهای اتحادیه اروپا، سازمان ملل، سازمان‌های امدادی و اعضای کنگره در مورد تأثیر تصمیم طبقه‌بندی انصارالله در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

* آرمان ملی 99/11/26
** درخواست 65 نماينده براي بررسي مجدد شفافيت آرا

عضو هيأت رئيسه مجلس درباره آخرين وضعيت طرح شفافيت آراي نمايندگان گفت: 65 نفر از نمايندگان نامه‌اي را به امضا رسانده‌اند که طرح شفافيت آراي نمايندگان دوباره در دستور کار قرار گيرد. حجت‌الاسلام سليمي افزود: اين طرح در نوبت بررسي قرار دارد و به زودي دوباره در صحن علني مطرح خواهد شد.

** طرح افزايش 40 کرسي به مجلس

نمايندگان طرحي تدوين کرده‌اند که تعداد کرسي‌هاي مجلس 40 نفر افزايش يابد. طرح اصلاح قانون تعيين محدوده حوزه‌هاي انتخاباتي مجلس با امضاي 22 نفر از نمايندگان در مجلس اعلام وصول شده که در صورت تصويب نهايي آن تعداد نمايندگان مجلس از 290 نفر به 330 نفر و تعداد حوزه‌هاي انتخابيه از دويست و هشت حوزه به دويست و بيست و يک حوزه افزايش مي‌يابد.

* قدس 99/11/26
** استفاده از توانمندی‌های وزارت دفاع برای کشاورزی

خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم امضای توافقنامه همکاری راهبردی وزارت دفاع و وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت دفاع از توانمندی و فناوری‌های بسیار پیچیده‌ای برخوردار است که اگر این توانمندی‌ها در بخش کشاورزی استفاده شود، شاهد اتفاق‌های خوبی در این بخش خواهیم بود.

* اعتماد 99/11/26
** در سپاه انگيزه‌اي براي رياست قوه مجريه وجود ندارد

مسوول روابط‌عمومي و سخنگوي كل سپاه پاسداران گفت: «در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي انگيزه‌اي براي رياست قوه مجريه وجود ندارد». سردار رمضان شريف در عين حال تاكيد کرد: «سپاه به لحاظ قوانين، مقررات و ضوابط جاري خود به هيچ‌ وجه ورود مصداقي به انتخابات و حمايت از كانديداها را نداشته و نخواهد داشت و در مقوله ‌كانديداتوري انتخابات، پاسداران و ساير نظاميان با طي كردن فرآيندهاي قانوني مانند ساير شهروندان مجاز هستند در صورت برخورداري از شرايط قانوني، با حضور در انتخابات در معرض‌ راي مردم قرار گيرند.»

** رقابت ايران و روسيه براي افزايش نفوذ در سوريه

پايگاه خبري- تحليلي المانيتور در گزارشي ادعا كرده است شركت‌هاي امنيتي خصوصي مستقر در سوريه كه با نيروهاي نظامي روسيه و ايران در ارتباطند، فعالانه مشغول جذب جوانان با حقوق‌هاي بالا هستند. در اين گزارش ادعا مي‌شود روسيه و ايران از هر فرصتي براي افزايش نفوذ خود در سوريه استفاده مي‌كنند. در گزارش المانيتور ادعا شده كه از سال 2013 اين شركت‌ها دامنه فعاليت‌شان را گسترش داده و با گروه‌هاي روس و ايراني رابطه برقرار كرده‌اند. اين شركت‌ها رهبران نظامي عالي‌رتبه را همراهي كرده و به درخواست روس‌ها از ساختمان‌هاي حساس مثل تاسيسات نفتي قميشلي، حسكه و ديرالزور محافظت مي‌كنند. همچنين به ادعاي اين گزارش، شركت‌هاي امنيتي خصوصي از كاروان زائران ايراني در سوريه محافظت كرده و حتي در كنار نيروهاي ايراني و روسي مي‌جنگند.

* اطلاعات 99/11/26
** کارزار فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که برای نشریه نیوزویک ارسال کرده بار دیگر گفته است که ابتدا ایران باید گام اول را بردارد. وی اظهار داشت: اگر ایران به پایبندی دقیق به تعهداتش در برجام بازگردد آمریکا هم همان کار را می‌کند تا یک توافق قویتر و طولانی تر بسازد و همچنین به سایر نگرانی‌ها رسیدگی کند. ند پرایس در ادامه با انتقاد از رویکرد رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در قبال ایران افزود: معتقدیم کارزار فشار حداکثری شکست خورده است‌، زیرا ایران برنامه هسته‌‌ای‌اش را سرعت بخشیده و به فعالیت‌های منطقه‌ای‌اش ادامه داده است وبه همین دلیل رئیس جمهوری و وزیر خارجه مصمم هستند دیپلماسی را به عنوان ابزاری موثرتر برای دستیابی به اهدافمان به کار گیرند.

** هرکس علیه انقلاب اسلامی ایران برخاست، به زباله‌دان تاریخ پیوست

امام جمعه بغداد گفت: انقلاب اسلامی ایران درحالی ۴۲ساله شد که در طول چهار سال گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا اظهارات تهدیدآمیز زیادی را علیه آن مطرح کرد. آیت‌الله «سید یاسین الموسوی» افزود: با تمامی این‌ها انقلاب اسلامی ایران استمرار پیدا کرد و این ترامپ بود که به زباله دان تاریخ پیوست. وی تصریح کرد: تجربه چهاردهه گذشته این مسأله را به خوبی ثابت کرد که هرکس به انقلاب اسلامی ایران تعرض کند، خود به زباله دان تاریخ خواهد پیوست و از بین خواهد رفت.

* شهروند 99/11/2
** فعلا هیچ کشوری متقاضی واکسن ایرانی کرونا نیست

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام درباره بحث صادرات واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: «باید دید کدام کشورها متقاضی واکسن ایرانی کرونا خواهند بود، البته اولویت با رفع نیاز داخل است، اما برای مازاد نیاز داخل، اگر تعداد زیادی از کشورها متقاضی باشند بین آنها اولویت‌بندی خواهیم کرد.» محمد مخبر ادامه داد: «تاکنون هیچ کشوری متقاضی واکسن ایرانی نبوده، البته در سایت‌های خودشان درباره مذاکره خرید واکسن ایرانی صحبت‌هایی شده، اما درخواست رسمی از سوی کشوری نداشتیم.»


*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترتی
 
**حوزه به تهذیب بیش از تحصیل علم نیازمند است

حوزه/ آیت‌الله فاضل‌لنکرانی در ابتدای درس خارج اصول خود با اشاره به اعمال، فیوضات و عظمت ماه رجب اظهار داشت: یکی از بهترین زمان‌ها برای استغفار و توبه ماه مبارک رجب است، که انسان زودتر موفق به توبه می‌شود و اسباب توبه فراهم است. عضو جامعه مدرسین با اشاره به نیاز طلاب به خودسازی و تهذیب افزود: در هر صورت توجه کنیم زمان و عمر به سرعت می‌گذرد و چیزی از عمر انسان باقی نمانده، ده بیست سال کمتر و بیشتر، با این شرایطی که امروز در دنیا وجود دارد انسان باور دارد که از یک ساعت بعد هیچ خبری ندارد، خودمان را بسازیم، تهذیب کنیم، حوزه به همان اندازه‌ای که به علم نیاز دارد بیش از آن به تهذیب نیاز دارد. ما طلبه‌ها باید مهذّب شویم.

**بدخواهان با برجسته کردن برخی نارضایتی‌ها شبهه عدم استقبال مردم از انتخابات را ترویج می‌دهند

اختصاصی/ آیت‌الله حسینی خراسانی در دیدار با نمایندگان طلاب استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی، عملیاتی کردن سفارش‌ها و توصیه‌های امام خمینی(ره) در مسئله ارتباط بین روحانیت، فضلا، اساتید و مخصوصا ارتباط بین طلاب جوان خوش فکر و با انگیزه انقلابی با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را مطالبه به حق دانست و گفت: اعضای جامعه مدرسین نیز دغدغه‌ها و مطالبات شما را قبول دارند و به سهم خودشان آن را پیگیری و درحد وسعشان به آن عمل می‌کنند. عضو جامعه مدرسین به موضوع انتخابات ریاست جمهوری و تلاش دشمنان برای ناامیدی مردم اشاره و تصریح کرد: «بدخواهان به واسطه برجسته کردن برخی نارضایتی‌های مردمی از تنگناهای معیشتی و شرایط نسبتا نگران کننده کرونایی،  شبهاتی شیطانی چون عدم استقبال مردم از انتخابات را ترویج می‌دهند. بنابراین با توجه به شرایط ویژه حاکم بر کشورمان باید کم کم به موضوع انتخابات ریاست جمهوری ورود کنیم.

**واکنش «هادی العامری» به حمله احتمالی ترکیه به «سنجار» عراق

فارس/ رئیس ائتلاف الفتح عراق از احتمال قریب الوقوع حمله نظامی ترکیه به شمال عراق خبر داد و گفت که الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی آماده دفاع از خاک این کشور هستند. هادی العامری با انتقاد از اقدامات و حملات ترکیه در شمال عراق گفت: «ترکیه باید از اقدامات خصمانه خود دست بردارد؛ اقداماتی که نه تنها در خدمت روابط دوجانبه با عراق نبوده، بلکه تأثیر عمیقی بر این روابط خواهد گذاشت همچنین ابوالحر البصری فرمانده تیپ یک الحشدالشعبی از مزاحمت نظامیان آمریکایی و کارشکنی برخی سیاسیون در عملیات بزرگ نیروهای این سازمان در استان دیالی در شرق عراق و مجاورت مرز با ایران خبر داد و تاکید کرد: «این مناطق نیاز به نیروهای زیاد و تجهیزات پیشرفته دارد؛ علاوه بر اینکه نیروهای آمریکایی تحت عنوان ائتلاف بین‌المللی برای نیروهای الحشد الشعبی مزاحمت و دردسر ایجاد می‌کنند.

**تبرئه ترامپ فصل غم‌انگیزی از تاریخ آمریکا است

فارس/ رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به تبرئه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جلسه استیضاح سنا، تصریح کرد که این فصل غم‌انگیز از تاریخ آمریکا یادآور تزلزل دموکراسی است. در جلسه رأی‌گیری سنا در خصوص رسیدگی به اتهام ترامپ در تحریک به شورش، ۵۷ سناتور آمریکایی علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا رأی دادند و ۴۳ نفر از او حمایت کردند و از آنجایی که این لایحه دو سوم اکثریت سنا را به دست نیاورد، ترامپ از اتهام تحریک به شورش در حمله هوادارانش به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) تبرئه شد. بایدن تأکید کرد رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنان گناهکار است.

**بن‌سلمان طی ۲ سال ۱.۱۸ میلیارد دلار صرف خوش‌گذرانی کرده است

فارس/ گزارش‌های منتشر شده از زندگی ولی‌عهد سعودی عربستان سعودی برخلاف تبلیغات این کشور حکایت از ‌آن دارد که او در دو سال اول ولایت‌عهدی خود بیش از یک میلیارد دلار برای خوشگذرانی هزینه کرده است. وب‌سایت «آفریکا ریپورت» در گزارشی به ریخت و پاش‌های بن سلمان پرداخت و نوشت که او از زمانی که قدرت را درعربستان به دست گرفته، ۱.۱۸ میلیارد دلار برای برگزاری جشن‌ها، کشتی‌ تفریحی و زنان مدل بین‌ سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ هزینه کرده است. در این گزارش آمده است که با پادشاه شدن سلمان بن عبد‌العزیز پسر او دسترسی نامحدودی به گنجینه‌ها و اموال سعودی پیدا کرد و برای تخریب چهره پسرعمویش «محمد بن نایف»، ولی‌عهد برکنار شده از قدرت و جنگ یمن هزینه‌های زیادی کرده است.

**افزایش تولید نفت ایران به بالای 2 میلیون بشکه در بهمن ماه

فارس/ سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه ژانویه 2021 برابر با بهمن ماه 1399 به 2 میلیون و 84 هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن 62 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.بر اساس این گزارش، ایران در ماه دسامبر برابر با آذر 99 روزانه دو میلیون و 22 هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی نوامبر 2020 (آبان 99) یک میلیون و 995 هزار بشکه در روز بوده است. متوسط تولید نفت ایران در سال 2018 برابر با روزانه 3 میلیون و 553 هزار بشکه و در سال 2017 برابر با 3 میلیون و 813 هزار بشکه در روز بوده است که این رقم در سال 2019 به روزانه 2 میلیون و 356 هزار بشکه رسیده است.

**جنبش بحرین همان جنبش ده سال پیش است با عزم و اراده بیشتر

حوزه/ رهبر جنبش اسلامی ملت بحرین دیشب در آیین دهمین سالگرد جنبش مردم بحرین علیه نظام دیکتاتوری این کشور، که به شکل مجازی پخش شد، گفت: ملت ما ملت عزت مندی بود و زیر بار زور نمی‌رفت و جنبش مردمی برای تغییر با شیوه مسالمت آمیز در بحرین به راه افتاد که هدف آن تغییر اصلاح گرایانه و جدی بود. آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، گفت: ملت هنوز روی اصول خود پا فشاری می‌کند و در امتداد جنبش مسالمت آمیز خود حرکت می‌کند. هر مقدار هم که این جریان زمان ببرد و هرچند که هزینه داشته باشد و هر شرایطی هم که پدید آید، این جریان ادامه می‌یابد و این ملت حرکت خود را از خارج کردن خود از محنت ادامه می‌دهد.

**ادامه تظاهرات علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی

صداوسیما/ معترضان به نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اعتراض به پرونده‌های فساد و ناکامی در مهار کرونا، همانند هفته‌های گذشته بار دیگر مقابل محل اقامت وی تجمع کردند. هزاران تن از شهرک نشینان با حضور در تظاهرات گسترده علیه بنیامین نتانیاهو، برکناری وی را خواستار شدند. تظاهرکنندگان تلاش می‌کنند با برگزاری تظاهرات علیه نتانیاهو از شرکت وی در انتخابات آینده جلوگیری کنند.

**پیام فرافکنانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران

مهر/ «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا، در پیام جدید خود در توئیتر با اشاره به آغاز فعالیت «رابرت مالی» نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، نوشت: رابرت مالی شروعی عالی در وزارت خارجه داشته است. دیپلماسی اصولی بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.بلینکن در حالی این پیام را منتشر کرده که گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صراحت بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران مهر تائید زده‌اند. در خصوص برجام نیز با وجود عهدشکنی طرف‌های غربی، ایران همچنان به این توافق پایبند بوده و فقط در واکنش به بدعهدی غربی‌ها سطح تعهدات خود را کاهش داده است.

**تلفات غیرنظامی بیش از حد طی عملیات آمریکا در عراق و سوریه

ایسنا/ اندیشکده آمریکایی "رَند کورپوریشن" در تحقیقی جدید افشا کرد، آمریکا باید یاد بگیرد چطور در جریان عملیات‌هایش در خارج از کشور از تلفات غیرنظامی اجتناب کند و خسارت‌های ثانویه را کاهش دهد. این تحقیق تحت عنوان "جنگ هوایی علیه گروه تروریستی داعش" تلاش‌های تحت رهبری آمریکا علیه داعش در عراق و سوریه بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ میلادی را بررسی کرد. براساس داده‌های رسمی سال ۲۰۱۹ میلادی از نیروهای ائتلافی، از سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۳۱۹ غیرنظامی در نتیجه حملات هوایی آمریکا و متحدانش در عراق و سوریه کشته شدند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom