Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز599
دیروز746
در هفته3356
در ماه8343
مجموع2435824

بازدید کنندگان برخط

1
Online

آیت الله اعرافی: حوزه نمی‌تواند نسبت به نیازهای نظام و کادرسازی برای حاکمیت بی توجه باشد

مدیر حوزه‌های علمیه نظام سازی و حضور اندیشه دینی در ساحت‌های تقنین را نیازمند برنامه ریزی و البته ماموریت حوزه دانست و گفت: حوزه نمی‌تواند نسبت به کادرسازی برای نظام بی‌توجه باشد و چشم و گوش بر نیازها ببندد.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علماء بلاد، با راهگشا خواندن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی به مناسبت 19 دی و نیز مباحث مطرح شده از سوی مراجع عظام تقلید و علمای اعلام در اجلاسیه دوازدهم جامعه مدرسین، تاکید کرد که این مسائل و نکات در دستور کار قرار خواهد گرفت.


وی در ادامه به تشریح و تبیین رسالت بین المللی انقلاب اسلامی و حوزه های علمیه، وظایف و ماموریت های حوزه در قبال انقلاب اسلامی پرداخت.


مدیر حوزه های علمیه تولید اندیشه و دانش و نظریه پردازی را یکی از مهم ترین ماموریت های حوزه در قبال انقلاب اسلامی دانست و یادآورشد: حوزه ما باید پیشگام در سیاست، دارای مواضع روشن در حمایت از انقلاب اسلامی باشد و در عین حال باید به نیازهای گوناگون پاسخ دهد. وقتی خورشید انقلاب اسلامی بر ایران تابید و بر مقاومت جلوه گر شد، باید بدانیم که صدها پاسخ متوجه آن می شود.
وی افزود: انقلاب اسلامی با همین تولیدات حوزه شکل گرفت و امروز هم در تداوم آن نیاز به اندیشه و تولید فکری دارد، ما به عنوان حوزه مسؤولیت سنگین داریم، رسالت شورای عالی و مدیریت حوزه ها بسیار سنگین است.


آیت الله اعرافی، گسترش مرزهای علوم اسلامی به سمت پرسش های نو و نظام های جدید با تکیه بر منهج اجتهادی را امری بسیار مهم دانست و گفت: گاهی عده ای حرف های سبک و حرف های غیر علمی می زنند، گاهی هم عده ای وارد می شوند و حرف های غیر دقیق و غیر اجتهادی می زنند، فقه ما جواهری و ریشه دار است که پای آن بزرگانی کم نظیر ایستاده اند.


مدیر حوزه های علمیه اضافه کرد: در حوزه مباحث کلامی و عقلی قطعا باید با تکیه بر منابع کتاب و سنت گسترش کمی و کیفی داشته باشید، نمی شود بدون علوم عقلی دقیق در برابر برخی شبهات قد علم کرد.


وی با تاکید بر ورود عالمانه به مسائل، نظام سازی و حضور اندیشه دینی در ساحت های تقنین را نیازمند برنامه ریزی و البته ماموریت حوزه دانست و گفت: با هدایت های رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید و شورای عالی در این حوزه کم و بیش اقداماتی انجام شده است.


وی اضافه کرد: حوزه نمی تواند نسبت به کادرسازی برای نظام بی توجه باشد و چشم و گوش بر نیازها ببندد، در طرح امایش حوزه‌های علمیه بیش از هفتاد عنوان کارویژه برای حوزه شناسایی شده، برای هر کدام نیز نیازمند به تربیت نیرو و کادر هستیم.


مدیر حوزه های علمیه خروجی هدفمند حوزه را ناظر به نیازهای نظام دانست و با بیان این که در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است، گفت: در حوزه دو خط را به موازات هم باید دنبال کنیم، نخست، خروجی هدفمند برای پاسخگویی به ساحت های مختلف نیاز حاکمیت، و دوم صیانت و حمایت از استعدادهای برتر و ممتازان حوزه که در این زمینه با کمک نهادهای مختلف حوزوی طرح هایی شروع شده است.


آیت الله اعرافی اقدامات انجام شده در راستای تحقق ماموریت‌های حوزه را ناکافی خواند و عنوان داشت: کار ویژه دیگر حوزه در قبال انقلاب اسلامی تولید گفتمان و جهاد تبیین است؛ ما نیازمند آن هستیم که اتصال ما با طبقات مختلف برای تبیین اندیشه انقلاب و نشان دادن راه و روش اسلام وجود داشته باشد. در این زمینه نمایندگان ولی فقیه، علمای بلاد، ائمه جمعه این رسالت را داشته اند.


وی نسبت حوزه با انقلاب اسلامی را حمایت و نصح خیرخواهانه دانست و داشتن مواضع روشن و حضور در عرصه‌های سیاسی متناسب با جایگاه حوزه را ماموریت دیگر حوزه های علمیه و روحانیت ذکر کرد.


آیت الله اعرافی سیاست مرکز مدیریت حوزه های علمیه و شورای عالی را واسپاری بیشتر اختیارات به مراکز استانی دانست و یادآورشد: انتظار می رود که متناسب با این مساله کیفیت برنامه ها نیز در کنار تقویت مباحث علمی و اخلاقی مدنظر باشد. حرکت به سمت درس های خارج دقیق و متقن شروع شده و الان پنجاه درس خارج رسمیت یافته که البته میزان آن کم است.


مدیر حوزه های علمیه تاسیس رشته های متناسب با نیاز استان‌ها را در دستور کار مرکز مدیریت دانست و همچنین دیگر رویکردهای مدیریت حوزه را برای تقویت و توسعه استان‌ها تشریح کرد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom